Yurtdışında Yüksek Lisans

Danışmanlarımız sizi bilgilendirsin?

İş dünyasında ve akademik hayatta artan rekabet öğrencileri yurtdışında yüksek lisans yapmaya yönlendirmektedir. Yurtdışında yüksek lisans yapmış adaylar rakiplerine göre birkaç adım öne geçmektedir. Özellikle İngiltere, Amerika, Kanada, Avustralya gibi ülkelerde yapılan master iş dünyasında ve akademik camiada büyük prestij sağlamaktadır.

Lisans eğitimini Türkiye’de okumuş bir çok öğrenci yurtdışında alınan master derecesi sonrası iş bulma kolaylığı, eğitim dilinin İngilizce olması, çoğu üniversitenin sunduğu global şirketlerde staj yapma fırsatı, bir çok ülkede eğitim sonrası çalışma izni veya iş arama izni bulunması, dünyanın bir çok ülkesinden gelen öğrencilerle global bir network ortamı sunması, yurtdışında yaşama tecrübesi sunması sebebiyle yurtdışında yüksek lisans yapmayı tercih etmektedir.

Yurtdışından yüksek lisans için yoğun olarak tercih edilen Amerika, İngiltere, Kanada, Avustralya gibi ülkelere ek olarak son yıllarda eğitim ve yaşam maliyetlerinin daha ekonomik olmasından dolayı Almanya, Macaristan, Polonya, Litvanya, Rusya gibi ülkeler de tercih edilmeye başlanmıştır.

Yurtdışında Yüksek Lisans Eğitiminin Süresi

Yurtdışında master eğitimi ülkelere ve programlara göre farklılık göstermektedir. Amerika ve Kanada’da yüksek lisans genel olarak 2 yıl sürüyorken,  İngiltere ve İrlanda’da yüksek lisans 1 yıl sürmektedir. Avustralya’da ise master programları 1, 1.5 ya da 2 yıl sürmektedir. Amerika, Kanada ve Avustralya’da 1 yıl süren hızlandırılmış MBA programları mevcuttur. Almanya, Hollanda, Avusturya gibi ülkelerde genel olarak master 2 yıl sürmektedir.

Türk öğrencilerin son yıllarda oldukça talep gösterdikleri Polonya, Litvanya ve Macaristan’da yüksek lisans 2 yıl sürmektedir.

Yurtdışında Yüksek Lisans Yaparken Çalışma İzni

Yurtdışında yüksek lisans eğitim süresince birçok ülke part-time çalışma izni vermektedir. İngiltere’de öğrenciler yüksek lisans süresince haftada 20 saat yasal olarak çalışabilirken, Amerika’da çalışma izni sadece kampüs içinde sunulmaktadır. Kanada’da yüksek lisans eğitimi süresince haftada 20 saat, tatil dönemlerinde ise full-time çalışma izni verilmektedir. Kanada’da ayrıca eyalete göre değişmekle birlikte yüksek lisans sonrası 2-3 yıl ek oturum ve çalışma izni verilmektedir.

Avustralya’da ise öğrenciler yüksek lisans eğitim dönemleri boyunca part-time, tatil dönemlerinde full-time, eğitim sonrası ise 2 yıl oturum ve çalışma izni hakkı kazanmaktadırlar.

Kanada ve Avustralya’da yüksek lisans eğitimi alan birçok öğrenci eğitim sonrası sunulan çalışma izniyle bu ülkelerde çalışarak uluslararası iş tecrübesi kazanırken aynı zamanda eğitim için harcadıkları masrafları büyük oranda karşılamış olurlar.

Yurtdışında Master Yapmak için Ne kadar Bütçe Gerekli?

Her ne kadar TL karşısında Amerikan Doları, Sterlin, Euro gibi para birimleri oldukça yüksek olsa da Kanada ve Avustralya Doları bu para birimleri karşısında kısmen daha ekonomiktir.

İngiltere’de yüksek lisans ücretleri 11,000 Sterlin civarından başlarken, Amerika’da bu rakam yıllık 10,000 USD civarından başlamaktadır.  Kanada’da master yıllık 15 000CAD civarından başlarken Avustralya’da bu rakam yıllık 20,000 AUD civarındadır.

Eğer master eğitimi almak için Avrupa’yı tercih edecek olursanız çok daha avantajlı rakamlara bu eğitimi mal etmeniz mümkün.

Dünya sıralamalarında en üst sıralarda yer alan Almanya üniversitelerinde master ücretsiz sunulurken,  Avusturya üniversitelerinde ise çok nitelikli bir master eğitimini yılda sadece 1500 Euro’dur.

Hem eğitim kalitesi yüksek hem de yaşam maliyetleri uygun bir ülkede yüksek lisans eğitimi almak isterseniz yıllık 2000- 5000 Euro arasında ödeyerek Polonya, Litvanya, Çek Cumhuriyeti ve Macaristan’da bu eğitimi alabilirsiniz. Aylık sadece 400-500 Euro ödeyerek konaklama ve yaşam masraflarınızı karşılayabilirsiniz.

Yurtdışında Yüksek Lisans Yapmanın Şartları Nelerdir?

Yurtdışında yüksek lisans yapmak için başvuru şartları ülkelere göre değişiklik gösterse de bazı belgeler her ülke için zorunludur.

Yüksek Lisans başvuru belgeleri

  • Transkript
  • Diploma
  • IELTS/ TOEFL sınav sonucu
  • GRE / GMAT ( Amerika ve Kanada’da istenmektedir)
  • Akademik referans mektupları,
  • İş referans mektubu
  • Motivasyon mektubu
  • CV

Yurtdışında yüksek lisans ile ilgili spesifik sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bunlarda İlgininizi Çekebilir!

Shafston English Gold Coast Image

Shafston English Gold Coast

Genel Bilgiler Kurs Programları Konaklama Seçenekleri Neden Shaftson English Sosyal Aktiviteler Avustralya Dil Okulu Fiyatları Avustralya Ülke Bilgileri Avustralya’da Konaklama Genel Bilgiler 26 yıldan beri

Malvern House Manchester Dil Okulu

Malvern House Manchester

Genel Bilgiler Kurs Programları Konaklama Seçenekleri Neden Malvern House? Manchester’da Gezilecek yerler Tanıtım Videosu İngiltere Dil Okulu Fiyatları İngiltere Ülke Bilgileri İngiltere’de Konaklama Genel Bilgiler

Malvern House Brighton Image

Malvern House Brighton

Genel Bilgiler Kurs Programları Konaklama Seçenekleri Neden Malvern House? Gezilecek yerler Tanıtım Videosu İngiltere Dil Okulu Fiyatları İngiltere Ülke Bilgileri İngiltere’de Konaklama Genel Bilgiler Malvern

BİLGİ İSTEK FORMU

Ücretsiz Bilgi İstek Formumuzu Doldurun Danışmanlarımız Sizinle Hemen İletişime Geçsin

Bilgileriniz
Eğitim Tercihleriniz