Adım Adım Yurtdışında Üniversite Okumak

Danışmanlarımızdan Yurtdışında Üniversiteler Hakkında Ücretsiz Bilgi Alın

Yurtdışında üniversite okumak nereden bakılırsa bakılsın avantajlarla dolu bir durumdur. Farklı bir ülkeye eğitim görme amacıyla gitmek insanın ufkunu açan, vizyonunu geliştiren bir deneyimdir. Özelikle de yurda döndükten sonra kaliteli bir eğitimin size kazandırdığı diploma pek çok kapıyı açacaktır. Yurtdışında üniversite okumayı adım adım sizler için araştırdık. Yurtdışında üniversiteye girmek için hangi sınavlara girilmelidir? Hangi ülkeler üniversite okuma konusunda daha avantajlıdır? Yurtdışında üniversite okumak ne kadara mal olur? Bütün bu soruların cevabını merak ettiğinizi biliyoruz. Bizler de sizler için bu soruların cevabını araştırdık. İşte merak ettiğiniz her şey yazımızda.

Yurtdışı Üniversiteleri

İngiltere'de Üniversite
İngiltere'de Üniversite
Avustralya'da Üniversite
Avustralya'da Üniversite
Avusturya'da Üniversite
Avusturya'da Üniversite
Kanada'da Üniversite
Kanada'da Üniversite
Yeni Zelanda'da Üniversite
Yeni Zelanda'da Üniversite
Polonya'da Üniversite
Polonya'da Üniversite
Amerika'da Üniversite
Amerika'da Üniversite
Almanya'da Üniversite
Almanya'da Üniversite

Ön Başvurunuzu Hemen Yapın

Kampanyalı Fiyatlarımızdan Faydalanın. Danışmanlarımız sizi arasın.

Yurtdışında Üniversite Okumak

Yurtdışında üniversite okumak, özellikle son yıllarda oldukça popüler hale gelmiştir. İyi bir üniversitede eğitim almak, kariyeriniz ve geleceğiniz için olmazsa olmazdır. Profesyonel hayatın rekabetli ortamında birkaç adım birden önce çıkmak için öncelikle iyi bir akademik eğitim; sonrasında edineceğiniz iş tecrübeleri çok önemlidir. Yurtdışında alacağınız üniversite eğitimi uluslararası bir alanda iş bulma şansınızı artıracak; kariyer basamaklarını hızla çıkmanızı sağlayacaktır.

Ülkemizde maalesef üniversiteler için ayrılan ödeneklerin her üniversitede aynı oranda olmaması ve bilimsel araştırma ortamının tam anlamıyla sağlanamaması sebebiyle insanlar yurtdışındaki üniversitelere yönelmektedir. Yurtdışında uluslararası standartlarda kaliteli bir eğitim almak birçok farklı ülkede iş bulma şansınızı da artıracaktır. 

İyi derecede İngilizce artık hemen hemen her işte aranan bir özelliktir. Ne kadar iyi İngilizceniz varsa iş imkânlarınız da o kadar fazla olacaktır. Özellikle ana dili İngilizce olan ülkelerde üniversite eğitimi almak, dil gelişimi açısından da oldukça yararlıdır. Yurtdışında üniversite hazırlık aşamasında alacağınız ya da daha öncesinde alacağınız İngilizce dil eğitimi, üniversite eğitimi boyunca o ülkede kalacağınız için daha da pekişecektir. Bu durum da üniversiteyi yurtdışında okumanın artılarından biridir.

Öne Çıkan Yurtdışı Üniversiteleri

Yurtdışında Üniversite Okumak İçin Girilen Sınavlar

Ülkemizde lise eğitimi tamamlandıktan sonra devlet üniversiteleri ve özel üniversitelere yerleşmek için üniversite sınavı yapılmaktadır. Bu durum yurtdışında ise ülkeden ülkeye hatta okuyacağınız bölüme göre değişiklik göstermektedir. Bu sınavlar bilgi ve beceriyi ölçme sınavları olabileceği gibi aynı zamanda dil becerisini ölçmeye yönelik sınavlar da olabilmektedir.

Yurtdışında üniversite eğitimi almaya karar verdiyseniz gideceğiniz üniversitenin şartlarını oldukça iyi araştırmanız gerekmektedir. Çünkü ülkemizdeki gibi standart bir sınav yoktur. Ayrıca bazı okullar kendi şartlarını sağlayıp sağlamadığınızı tespit edebilmek için ekstra sınavlar koyabileceği gibi bazı okullarda sınav bile bulunmamaktadır.

Dil eğitimi için öncesinde gireceğiniz bazı sınavlar vardır. Bu sınavlar yabancı dil seviyenizi ölçer ve yurtdışındaki hemen hemen her üniversite bu sınavların sonuç belgesini ister. Yurtdışında lisans ya da yüksek lisans eğitimi almaya karar verirseniz gireceğiniz sınavlar ve kısa açıklamaları şu şekildedir:

 • TOEFL: Bu sınav, anadili İngilizce olmayan öğrencilerin dil yeterlilik becerilerini ölçen ve Amerikan kökenli bir sınavdır. TOEFL’dan alacağınız skor, sizin İngilizce olan dersleri anlayıp anlayamayacağınızı da ortaya koyar. Yalnız dikkat edilmesi gereken bir konu vardır ki her ne kadar uluslararası bir sınav olsa da gitmek istediğiniz üniversitenin TOEFL’dan alınan skoru kabul edip etmeyeceğini araştırmanız gerekmektedir.
 • IELTS: İngilizce seviyesini ölçmeye yönelik hazırlanan ve İngiltere kökenli bir sınavdır. IELTS’den alacağınız skor da tıpkı TOEFL’daki gibi İngilizce seviyenizi ortaya koyar. Örneğin İngiltere’deki bütün üniversiteler IELTS sınavından alınan skoru istemektedir.
 • GMAT (Graduate Management Admission Test): Amerika’da işletme veya yönetim ile ilgili konularda master ve MBA yapmak isteyenlerin girmesi gereken sınavlardan biridir. Sınavın amacı sayısal, sözel ve analitik problem çözme yeteneğinizi, İngilizceyi kullanabilme ve okuduğunuzu anlama seviyenizi ölçebilmektir.
 • GRE: Bu sınav mühendislik ve temel bilimler branşlarında master yapmak isteyenlerin girmesi gereken bir sınavdır. GRE sınavı sözel, sayısal ve analitik problem çözebilme yeteneğinizi ölçen bir sınavdır.
 • SAT (Scholastic Aptitude Test): Amerika’da üniversite eğitimi almak isteyenlerin girmesi gereken bir sınavdır. Amerika’daki çoğu üniversite, SAT I ve SAT II sınavlarından genelde SAT I’i zorunlu kılar. Ancak okuyacağınız bölüme göre SAT II sınavına girmeniz de gerekebilir.
 • TOEIC (Test of English for International Communication): Ana dili İngilizce olmayan kişilerin İngilizce seviyelerinin tespiti için yapılan bir sınavdır. Bu sınav iş İngilizcesine yönelik olup 2 saat süren bir sınavdır. TOEIC sınav sonucu; kişilerin iş dünyasında çevresiyle İngilizce iletişim yeterliliklerini göstermektedir.

Yurtdışında Eğitimde En Pahalı ve En Ucuz Ülkeler

Yurtdışında üniversite okumak, üniversite yıllık maliyeti, konaklama, yeme içme gibi masrafları da beraberinde getirmektedir. Bu maliyetlerin her ülkeye, her üniversiteye göre değişiklik gösteren bir durum olduğunu söyleyebiliriz. Bazı ülkelerde yaşam koşulları, konaklama seçenekleri, yeme içme ve üniversite masrafları pahalıyken; bazılarında ise çok ucuzdur. Cebinizi düşünmenin de oldukça gerekli olduğu şu durumda sizler için yurtdışında üniversite eğitiminde en pahalı ve en ucuz ülkeleri araştırdık.

Yıllık eğitim ücreti, konaklama ve yaşam masrafları dâhil edildiğinde üniversite eğitiminin yıllık 50 bin doları bulduğu ABD ilk sırada yer alan ülkedir. 34 bin dolar ile Kanada, 27 bin dolar ile İsviçre ve 25 bin 500 dolar ile Avustralya sırayla en pahalı ülkeler kategorisinde ilk dörtte olan ülkelerdir.

Yurtdışında üniversite okumanın en ucuz olduğu ülkeler ise şunlardır: Polonya, Almanya, İsveç, Ukrayna, Macaristan, Makedonya.

Yurtdışında Okumak Ne Kadara Mal Olur?

Yurtdışında eğitim almak Türkiye’deki birçok vakıf üniversitesi ile kıyaslayınca daha ekonomik ve daha avantajlıdır. Verilen eğitimin kalitesi, sunulan imkânlar yurtdışında eğitim için verilen paraya değmektedir. Yurtdışında üniversite eğitimi almaya karar verdiğiniz zaman masraflar sadece üniversite giderleriyle sınırlı değildir. Konaklama, yeme içme, dil kursu gibi kalemler de bütçe ayırmanız gereken diğer alanlardır. Her yerde değişkenlik gösterebilen bu maliyet konusu, oldukça önemli ve üstünde durulması gereken bir konudur. 

İşte bazı ülkeler ve içinde bütün masrafların olduğu ortalama yıllık maliyetler:

 • Macaristan: 8.500 Euro
 • Çekya: 8.450 Euro
 • Polonya: 7.500 Euro
 • Ukrayna: 4.450 Euro
 • Avusturya: 8.450 Euro
 • Almanya: 7.300 Euro
 • Letonya: 6.500 Euro
 • ABD: 33.950 USD
 • İngiltere: 23.250 GBP
 • Avustralya: 30.600 AUD
 • Kanada: 27.500 CAD
 • İrlanda: 19.000 Euro

Yukarıda belirttiğimiz fiyatların ortalama fiyatlar olduğunu unutmayınız. Bu durum sizlerin harcamasına göre değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıca bu ülkeler dışında daha fazla ülke hakkındaki ortalama fiyatları almak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Yurtdışında hangi ülkede olursa olsun, okuyacağınız üniversite her zaman size birçok kapıyı aralayacaktır. Bu nedenle bütün detaylarıyla bu süreci iyi araştırmalı ve iyi planlamalısınız. Yurtdışında alacağınız eğitim hem sizleri geliştirecek hem de iş imkânları konusunda oldukça iyi yerlerde çalışmanıza vesile olacaktır. Sizler de yurtdışında üniversite eğitimi almaya karar verirseniz ve sizlere daha iyi hizmet verip sorularınızı yanıtlamamızı isterseniz bizlere ulaşabilirsiniz. Aklınızdaki bütün sorulara cevap almanız için biz buradayız. Unutmayın ki gelişen ve değişen bir dünyada uluslararası geçerliliği olan bir diploma her açıdan sizleri rakiplerinizin oldukça önüne geçirecektir.

BİLGİ İSTEK FORMU

Ücretsiz Bilgi İstek Formumuzu Doldurun Danışmanlarımız Sizinle Hemen İletişime Geçsin

Bilgileriniz
Eğitim Tercihleriniz