Akademik kariyerin son basamağı olan doktora,  eğitim hayatınızı taçlandırarak, seçtiğiniz alanda uzmanlaşmanızı sağlayan akademik bir programdır. Daha önceki yazılarımızda yurtdışında yüksek lisans programından detaylı olarak bahsetmiştik. Yüksek lisansınızı bitirdikten sonra sırada doktora programınız var. Peki, yurtdışında doktoranızı yapmak ister misiniz? Cevabınız evet ise eğitim hayatınızın son basamağı olan ve akademik kariyerinizde çok önemli bir yer tutacak doktora programını yurtdışında nasıl yapabilirsiniz bunu inceleyelim.

yurtdışında doktora yapmak

Yurtdışında Nasıl Doktora Yapılır?

Eğitim hayatınızı taçlandıracak olan doktora programı son derece önemli bir aşamadır. Doktora programlarını tamamlayan kişiler iş hayatında da rakiplerinden birkaç adım öndedir. Eğer doktoranızı tamamlarsanız akademik hayatta akademisyen olarak çalışabilir, profesyonel iş hayatında ise alanında uzman biri olarak daha çok tercih edilen biri olursunuz. Hele ki, yurtdışında aldığınız bir doktora programı özgeçmişinizde oldukça önemli bir detay olarak çok işinize yarar. Peki, yurtdışında doktora nasıl yapılır? Sizler için bu sorunun cevabını araştırdık, işte detaylar.

Doktora olarak bildiğimiz, Doctor of Philosophy (PhD), akademik yetkinliğin ve entelektüel birikimin son aşamalarından biridir. Doktorasını yapmak isteyen kişi artık çok önemli bir bilim insanı olma yolunda ilk adımını atmış sayılır. Ülkemizde bilimsel araştırmalara yönelik bütçeler ve araştırma için sunulan kaynaklar oldukça kısıtlı olduğu için doktora eğitimini yurtdışında almak son derece akıllıca bir karar olacaktır. Çünkü yurtdışında gerek bilimsel araştırmalar için ayrılan bütçelerin yüksek olması, gerek araştırmaları derinleştirecek kaynakların bol ve ulaşılabilir olması gerekse de bilimsel araştırmalar için  laboratuvar ve araştırma merkezlerinin tam donanımlı olması  size doktora için ideal şartları sağlar. Bu şartlar bile yurtdışında doktora yapmak için oldukça yeterlidir.

Yüksek lisansını bitirip doktorasını yapmak isteyen kişi yukarıda saydığımız sebepleri de  göz önünde bulundurarak eğitimini yurtdışında almayı seçebilir. Ancak bilinmelidir ki yurtdışında doktora yapmak oldukça zor bir süreçtir. Doktora süreci kendi iletişim becerilerinizi ortaya koymayı gerektiren ve yüksek lisansla kıyaslayınca daha fazla emek vermeniz gereken akademik bir süreçtir.

Yurtdışında doktora yapmak isteyenlerin, programların ne kadar sürdüğünü, maliyetini, burs olanaklarını, giriş koşullarını, araştırma konusunu ve araştırma projesinin nasıl olması gerektiğini incelemesi ve titiz bir şekilde bu sürece hazırlanması gerekmektedir. Doktora programı 3 ve ya 5 yıl arasında sürebilen  bir programdır. Akademik bir kariyeri mesleği olarak gören bir kişi yurtdışında doktora yaparak kariyerine harika bir başlangıç yapabilir.

Yurtdışında Doktora Yapmak İçin Neler Gereklidir?

Doktora programları ve giriş koşulları her ülkede her üniversitede hatta bazen aynı üniversitenin farklı fakültelerinde bile değişiklik gösterebilen bir programdır. Doktoranızı yurtdışında yapmaya karar verirseniz ilk yapmanız gereken şey gideceğiniz üniversitede bir danışman hoca (supervisor) bulmak zorundasınız. Doktora için başvuracağınız okulda kabul görebilmeniz için danışman hocanızı bulmanız olmazsa olmazdır. Yoksa iyi bir eğitim geçmişiniz olsa bile danışman hocanızın olmaması doktora başvurunuzun kabul edilmemesi için bir neden olabilir.

Doktora yapmak için ilk şartın danışman hoca bulunması gerektiğinden bahsettik. Danışman hoca bulma ise düşünüldüğü kadar zor değildir. İyi bir araştırmadan sonra, danışman hocanız olmasını istediğiniz kişiler ile direkt irtibat kurup eğitim geçmişinizle ilgili belgelerinizi, araştırma projenizi ve tezinizin taslağını göndererek işe başlayabilir, belgelerinizi gönderdiğiniz kişinin danışman hocanız olup olmayacağını öğrenebilirsiniz. Daha sonra ise danışman hocanızdan araştırma teklifi için onay almanız gerekmektedir. Bu şartları yerine getirdikten sonra uzun bir süreç olan doktora eğitiminiz için temel adımı atmış olacaksınız.

Yurtdışında Doktora Yapılacak Ülkeler Hangileridir?

Yurtdışında doktora yapmak için birçok ülke bulabilirsiniz. Doktora yapacağınız ülkeye karar vermeden önce iyi bir araştırma yapmalısınız. Yurtdışında her ihtiyaca ve her bütçeye uygun doktora yapabileceğiniz bazı ülkeler; İngiltere, Amerika, Kanada, Malta, Avustralya, Yeni Zelanda Güney Afrika, İtalya, Almanya, Çin ve Fransa’dır. Bu ülkeler aynı zamanda doktora yapabileceğiniz ve en çok tercih edilen popüler ülkelerdir.

Yurtdışında doktora öğrencisi olacaksanız mutlaka İngilizce, İspanyolca, Fransızca ya da Almanca dillerinden birini bilmeniz gerekmektedir. Bu dillerden birini çok iyi derecede bilmeniz doktoranız için mutlaka gerekli şart olduğunu unutmamalısınız.

Yurtdışında Doktora Ücretleri

Doktora yapmanın oldukça uzun ve maliyetli bir süreç olduğundan bahsetmiştik. Doktora yapılacak üniversiteler doktora ücretlerini kendileri belirlemekte olup sömestır zamanında yayınlamaktadırlar. Ancak doktoranın ucuz ve hatta ücretsiz olduğu bazı ülkeler de var. İyi bir araştırmadan sonra gideceğiniz üniversitedeki doktora programının ücreti sizler için son derece önemli olacaktır. İşte bazı ülkelerdeki doktora ücretleri.

Yurtdışında Sınavsız Doktora Mümkün Mü?

Yurtdışında doktora yapabilmek için gerekli bazı şartlar vardır. Bunlardan bazıları:

Doktora programı için yerine getirmeniz gereken şartlar yukardaki gibidir. Üniversiteden üniversiteye değişiklik gösterse de bazı üniversiteler kendi kriterleri doğrultusunda sizden bazı yeterlilikler isteyebilir. Bunu öğrenmenin en doğru yolu da doktora programına başvururken iyi bir ön hazırlık yapmaktır. Doktora programı uzun ve yorucu bir süreçtir ve bu süreç boyunca sizden pek çok şey istenecektir. Bütün bu şartlar yerine getirildiği takdir de doktora programınızı başarıyla tamamlayıp eğitiminizi taçlandırmış olursunuz.

Akademik bir kariyer hedefleyenlerin planları arasında olan yurtdışında doktora programının son derece önemli olduğunu detaylarıyla birlikte sizlerle paylaştık. Siz de yüksek lisansınız bittikten sonra doktora eğitimi almak için yurtdışını seçerseniz bizlerle iletişim kurabilirsiniz. Yurtdışında doktora yapmak ile ilgili aklınıza takılan bütün soruların cevaplarını sizler için yanıtlayabiliriz. İyi bir ön hazırlık ve aklınızdaki soruların cevapları için bizler ile iletişime geçmeyi unutmayın.