Yurtdışında Dil Eğitimi Alırken Çalışabileceğinizi Biliyor muydunuz?

Danışmanlarımız sizi bilgilendirsin?

Yurtdışında eğitim almayı düşünen birçok öğrenci eğitim alacağı ülkenin çalışma şartlarını ve iş fırsatlarını da araştırmaktadır. Eğitim ücretleri, konaklama ve yaşam gideri, uçak bileti ve vize derken toplam maliyetler artan kurun da etkisiyle oldukça yükselmektedir.  En azından konaklama ve yaşam giderleri gidilen ülkede makul süre çalışılarak karşılandığında toplam maliyetin  % 40’ına yakın miktarı tasarruf edilmiş oluyor.

Yurtdışında eğitim için en çok tercih edilen ülkeler denildiğinde anadili İngilizce olan ülkeler başı çekmektedir: İngiltere, Amerika, Kanada, Avustralya, İrlanda, Malta, Yeni Zelanda.  Bu ülkelerin büyük çoğunluğu üniversite eğitimi alırken okul zamanları haftada 20 saat,  sömestr aralarında ve de resmi tatil dönemlerinde full-time çalışma izni vermektedir ancak İngilizce dil eğitimi alırken çalışma izni vermemektedir.

Peki dil eğitimi alırken hangi ülkeler çalışma izni veriyor?

Yurtdışında dil eğitimi alırken çalışabileceğiniz ülke sayısı oldukça sınırlı. İngiltere, Amerika, Kanada, Malta’da dil eğitimi alırken maalesef çalışma izni vermemektedir. İngilizce eğitimi alırken Avustralya, İrlanda ve Yeni Zelanda’da haftada 20 saat  part-time çalışabilirsiniz.

Avustralya, cazip ücretlerle iş fırsatları sunan ve iş bulmanın diğer ülkelere çok daha kolay olduğu bir ülkedir. Öğrenciler  saati 16-25 AUD’ dan başlayan  ücretlere  iş bulabilmektedir.

Öğrenci vizesiyle, Avustralya’da bulunan her öğrencinin eğitim dönemlerinde haftada 20 saat, tatil dönemlerinde ise full-time çalışma izni bulunmaktadır. Öğrencilerin çalışabilmesi için ek bir başvuru yapmalarına gerek yoktur. Öğrencilerin mevcut öğrenci vizeleri çalışma izni sağlamaktadır. Avustralya’da öğrencilerin % 90’a yakını çalışmaktadır.  Avustralya’da öğrenciler çalışarak konaklama ve yaşam masraflarının tamamına yakınını karşılayabilirler. Öğrenciler İngilizce seviyelerine göre farklı işlerde çalışabilirler. Çoğu öğrenci restoran, cafe, alışveriş merkezleri ve turizm ofislerinde farklı işler bulabilmektedir. Dil eğitimi alırken çalışan öğrenciler öğrendikleri İngilizceyi günlük hayatta kullanma ve pratik yapma fırsatı bulmaktalar böylece İngilizcelerini çok daha akıcı hale getirmekteler.

Öğrencilerin dil eğitimi alırken çalışabilecekleri diğer bir ülke Yeni Zelanda.

Yeni Zelanda’da 12 hafta ve üzeri dil eğitimi alan öğrenciler çalışma iznine sahip olmaktalar. Yeni Zelanda’da dil eğitimi alan öğrenciler saat ücreti 15,25 NZD’den başlayan ücretlerle çalışabilirler. Benzer kültürlere sahip Yeni Zelanda ile Avustralya karşılaştırıldığında,  Yeni Zelanda vizesi daha karmaşık,  mesafe olarak daha uzak, iş imkânları da kısmen daha sınırlıdır.

İrlanda, hem yakın olması hem de çalışma izni vermesi açısından Türk öğrencilere oldukça cazip gelmektedir. İrlanda, Türkiye’ye sadece 4,5 saat uzaklıktadır. İrlanda, 25 hafta ve üzeri eğitim alan öğrencilere 8 aylık vize vermektedir. Öğrencilere ilk önce 3 aylık vize veriliyor, öğrencilerin bunu İrlanda içinden GARDA’ya giderek uzatmaları gerekiyor.

İrlanda’da 25 hafta  ve üzeri İngilizce dil eğitimi alana öğrenciler, eğitim dönemlerinde haftada 20 saat, eğitim sonrası ve tatil dönemlerinde full-time çalışma iznine sahiptirler. İrlanda’da minimum saat ücreti 9,15 Euro’dur.  Öğrenciler; cafe, restoran ve mağazalarda çalışabilmektedirler. Ancak Avrupa Birliği’nden gelen yoğun öğrenci ve göç sebebiyle iş bulmak oldukça rekabetçidir. İngilizce seviyesi iyi olan ve başvuru yapılan işte tecrübesi olan kişilerin iş bulma şansı artmaktadır.

Bunlarda İlgininizi Çekebilir!

Shafston English Gold Coast

Genel Bilgiler İngilizce Kurs Programları Neden Shaftson English Gold Coast? Konaklama Seçenekleri Okulun Sunduğu İmkanlar Tanıtım Videosu & Galeri Konum Avustralya Dil Okulu Fiyatları Avustralya

Malvern House Manchester Dil Okulu

Malvern House Manchester

Genel Bilgiler Kurs Programları Konaklama Seçenekleri Neden Malvern House? Manchester’da Gezilecek yerler Tanıtım Videosu İngiltere Dil Okulu Fiyatları İngiltere Ülke Bilgileri İngiltere’de Konaklama Genel Bilgiler

Malvern House Brighton Image

Malvern House Brighton

Genel Bilgiler Kurs Programları Konaklama Seçenekleri Neden Malvern House? Gezilecek yerler Tanıtım Videosu İngiltere Dil Okulu Fiyatları İngiltere Ülke Bilgileri İngiltere’de Konaklama Genel Bilgiler Malvern

BİLGİ İSTEK FORMU

Ücretsiz Bilgi İstek Formumuzu Doldurun Danışmanlarımız Sizinle Hemen İletişime Geçsin

Bilgileriniz
Eğitim Tercihleriniz