Yurtdışında Burs Almak için Ne Kadar Şansınız Var ?

Danışmanlarımız sizi bilgilendirsin?

Öncelikle yurtdışında burslu okumak kesinlikle şans değildir, her kurum burs vereceği öğrenciden bazı şartları yerine getirmesini istemektedir. Bu şartların başında öğrencinin akademik olarak başarılı olması yani yüksek not ortalamasına sahip olması gelmektedir. Akademik olarak çok başarılı olmasanız bile spor veya sanatın herhangi bir dalında çok başarılıysanız yine burs almak için şansınız olabilir.

Yurtdışı eğitim bursları çok rekabetçidir ve dünyanın her yerinden binlerce öğrenci başvuru yapmaktadır.

Eğitimi veren üniversitelerin bazılarında eğitim bursları olduğu gibi, bazı vakıf ve dernekler de başarılı öğrenciler için burs imkânı bulunmaktadır. Ancak yine de çok sınırlı sayıda burs verildiği için öğrencinin kuruma kendini doğru ifade etmesi ve gerçekçi olması çok önemlidir.

Yurtdışı bursları için kesinlikle dikkat edilmesi gereken noktalar:

  • Gitmek istediğiniz ülkenin dilini çok iyi bilmelisiniz.
  • Akademik anlamda başarılı ve başarılarınızı belgeleyebiliyor durumda olmalısınız, örneğin başka bir yerde burslu okuyorsanız neden bu bursa seçildiğinizi kurumdan alınan belge ile kanıtlayabilirsiniz ayrıca onur belgesi veya başarı belgelerinizi transkriptinize ekleyebilirsiniz.
  • Eğer herhangi bir sportif yeteneğe sahipseniz bunu madalya, sertifika, lisans gibi belgelerle başarınızı kanıtlamanız gerekir.
  • Tüm bursların son başvuru tarihleri vardır ve zamanında başvuru yapmazsanız çok başarılı ve yetenekli bir aday bile olsanız bursu alamayabilirsiniz.

Bazı kurumlar kısmi burs, bazıları ise tam burs verebilmekteler ancak yine de yurtdışında çeşitli maliyetleriniz olacaktır, hiçbir ödeme yapmaksızın her şeyi kurumun ödemesi genellikle söz konusu değildir.

Burslarla ilgili olarak öğrenciler kendine karşı rasyonel olmalıdırlar. Burs almak oldukça rekabetçi bir çalışma gerektirir.

Kimlerin burs için şansı yok?

Yurtdışında üniversite eğitimi almak istiyorsanız gitmek istediğiniz ülkenin diline hâkim değilseniz burs şansınız oldukça düşüktür. Ya da eğitim almak istediğiniz ülkenin diline hâkimsiniz ancak burs almaya yetecek kadar akademik, sportif ve sanatsal başarınız yok ise burs şansınız yine yoktur diyebiliriz.

Burslar konusunda bir genelleme yaparsak,  akademik başarı, spor ve ya özel yeteneğe dayalı burslar için Amerika Üniversiteleri daha cömerttir.

Yüksek lisans ve doktora burslarında Amerika, Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda daha çok akademik başarıya dayalı burslarda yoğunlaşmışlardır. Üniversiteler özel bir alanda projesi olan ve/veya akademik kariyer hedefleyen öğrencilere öncelik tanımaktadır.

Bunların dışında Almanya Devlet Üniversite bursları, İngiltere Üniversitelerinden kısmi burslar, Amerikan üniversitelerinde yüksek lisans ve doktora bursları, Fransa işletme okulları kısmı burslar, Fulbright, Chevening bursu, Avustralya hükümeti tarafından verilen Endeavour Lisansüstü ve Araştırma Bursları üniversite bursları ile detaylı bilgilere ilgili kurumların web sitelerinden ulaşabilirsiniz.

Bunlarda İlgininizi Çekebilir!

İngiltere’de İngilizce Öğrenmek Çok Avantajlı!

İngilizcenin anavatanı olan İngiltere’de yüzlerce dil okulu bulunmaktadır. Bunların yanında üniversite ve kolejler de dil eğitimi belli şartlarda vermektedir. Dünyanın %25’inden fazlasının konuştuğu İngilizceyi ülkesinde

BİLGİ İSTEK FORMU

Ücretsiz Bilgi İstek Formumuzu Doldurun Danışmanlarımız Sizinle Hemen İletişime Geçsin

Bilgileriniz
Eğitim Tercihleriniz