Yurtdışı eğitim programına karar vermeniz çok kolay ya da çok zor bir süreç olabilir. Bu sizin elinizde. Seçim yapabileceğiniz 1000’lerce program ve lokasyon bulunmaktadır. Önemli olan her öğrencinin kendi ihtiyaçlarına uygun doğru eğitimle eşleşmesidir. Real Eğitim Danışmanlığı öğrencileriyle yakından ilgilenerek onları ve isteklerini anlama yoluna gider, en verimli eğitimi almaları için gerekli yönlendirmeyi yapar. Yurtdışı yolculuğuna başlamadan önce aklınıza şu sorular gelebilir;

Nasıl bir program seçerim?

Size en uygun ideal programı seçmek için hedeflerinizi tanımlamanız gerekir. Eğitim sonrasında beklentiniz nedir, kariyer planınız nedir? Bu sorulara yoğunlaşmalı ve araştırmalarınız bu yönde yapmalısınız. Örneğin dil öğrenmeyi mi istiyorsunuz? O zaman gideceğiniz ülkede konuşulan dilin anadil olmasına ve bu dili konuşan insanlarla fazla zaman geçirecek şekilde tercihler yapmalısınız. Seyahat etmek için fırsat mı arıyorsunuz? Bu durumda merkezi konumdaki bir yerde eğitim almanız daha doğru olacaktır. Böylece kolay ve sık seyahat edebilirsiniz. Akademik bir eğitim planlıyorsanız gideceğiniz okulun o programdaki kalitesi, bulunduğu kampüs, dünya sıralamasındaki yeri önem kazanır.

Hangi ülkede eğitim almalıyım?

REAL Eğitim olarak Avrupa ülkeleri, Amerika, Avustralya ile yakın çalışmalar içerisindeyiz. Nerede eğitim alacağınız seçeceğiniz eğitim programı kadar önemlidir ve kesinlikle kişisel faktörlere bağlıdır. Diğer yandan eğitim seçiminde zorlanıyorsanız ülke seçeneklerini daraltmak ta karar aşamasında yardımcı olabilir. Sınıf dışındaki aktiviteler, geziler, kalacağınız ev ya da yurt sizin için ne kadar önemli? Gideceğiniz ülkeden beklentileriniz neler? Bu sorulara cevap aramalısınız. Yurtdışında çalışma deneyimi kariyer hayatınızda avantaj yaratacaktır. Hem eğitim alıp hem çalışmayı düşünüyorsanız bu sizin için bir ölçüt olabilir ve çalışma izni olan ülkeleri tercih edebilirsiniz.

Ne zaman gitmem gerekir?

Okullarının genel olarak sömestr başlangıçları olmasına rağmen hemen hemen istenilen zamanda yurtdışına çıkılabilir. Dil eğitimi veren kurumlar her pazartesi yeni grupları başlatmaktadır. İleri eğitim düşünüyorsanız gitmek istediğiniz okulun başlangıç tarihlerine takip edip, dikkatte almalısınız.

 Yurt dışında ne kadar süre eğitim almam gerek?

Bir eğitim – öğretim yılına devam eden öğrencilerin okullarına engel olmayacak şekilde çok çeşitli uzunluklarda yaz okulu ve dil okulu programları bulunmaktadır. Bunun dışında ileri eğitim programlarının süreleri ülkelere göre farklılık gösterir. Genellikle yıl içinde iki sömestr başlangıcı vardır. Önemli olan karar aşamasını çok uzun tutmadan zamanı en iyi şekilde değerlendirmektir. Yurtdışında eğitimin profosyonel ve kişisel faydalarını düşündüğünüzde hiç eğitim almamaktansa 1 aylık bir süreyi bile değerlendirmelisiniz.

Karar aşaması tamamlandıktan sonra yurtdışında belirlediğiniz okula istenen belgelerle başvurunuzu yapıyoruz.
Kabul okul belgeniz geldiğinde, vize başvurunuz için gerekli diğer belgelerle birlikte vize başvuru dosyanızı hazırlıyoruz.

Vizeniz çıktıktan sonra konaklama tercihlerinize göre uygun yerleştirme işlemlerinizi yapıyoruz.
Konaklama konusunda gideceğiniz özel okul veya üniversitenin konaklama imkânlarından yararlanabileceğiniz gibi aile yanı da ayarlanabilmektedir.

Vize başvurusu sırasında, öğrencilerin tek yapmaları gereken istenen belgeleri konsolosluğa eksiksiz bir şekilde sunmaları. Amerika, İngiltere, Kanada, Avustralya Polonya ve Almanya gibi ülkelerin hepsi Türk öğrencilere vize uyguluyor. Ülkelerin çoğu  yüz yüze mülakat görüşme yapmayı tercih ediyor. Vize görüşmesi ile ilgili detaylı bilgiye vize mülakatı başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Vizenizi aldıktan sonra artık gitmeye hazırsınız. En ekonomik şekilde uçak biletinizi almanızı sağlıyoruz ve yeni başarılar ve deneyimler yaşamanızın sevincini REAL EĞİTİM olarak sizinle paylaşıyoruz.