Yeni Zelanda’da Eğitim

Danışmanlarımız sizi bilgilendirsin?

Yeni Zelanda gerek eşsiz doğal güzellikleri, gerek eğitim ve yaşam kalitesi gerekse ekonomik eğitim alternatifleri nedeniyle Türk öğrencilerin ilgisinin hızla arttığı popüler bir merkezdir.

Amerika, Kanada ve Avustralya’da olduğu gibi Yeni Zelanda da geleneksel göç ülkelerinden biridir ve gösterilen talep gün geçtikçe artmaktadır. Uzun yıllardan beri Yeni Zelanda çoğunlukla Avrupalıları çeken, endüstri toplumlarının gürültülü ve stresli ortamından uzaklaştıran, refaha, huzura sahip olmak isteyen insanlara kucak açmış oldukça hoşgörülü bir ülkedir.

Yeni Zelanda birçok alandaki mesleki imkânları, iş imkânları; Avrupa, Asya ve Pasifik kültürlerinin kombinasyonundan oluşan yaşam tarzı; ılıman iklimi, son derecede güzel tabiatı, yüksek standartlarda eğitim imkânları ile dünyanın dört bir yanından burada yaşamayı tercih eden insanlara mutlu ve huzurlu bir yaşamın kapılarını açmıştır.

Yeni Zelanda Eğitim Sistemi

Yeni Zelanda’da eğitim genellikle hükümet tarafından karşılanır. Öğrenim 5 ile 16 yaşları arasında zorunludur. Devlet okullarında öğrenciler 19 yaşına kadar hükümet tarafından desteklenirler. Yüksek öğrenim sistemi ise İngiltere sistemiyle benzerlik gösterir.

Üniversite Öncesi Eğitim

Çoğu öğrenciler ilkokula beş yaşında ve ortaokula da 11 yaşında başlarlar. Lise öğrenimine ise 13 yaşında başlanır. Lise yılları öğrenimin 9. ile 13. yıllar arasındaki dönemdir. 9. ve 10. yıllarda öğrenciler genel konularda ders görürler. 11 ile 13. yıllar arasında ise öğrenciler beş-altı konuda ders alırlar. Alınması gereken en son vasıf ise University Bursaries (NCEA üçüncü seviye) dir. Bu vasıf, üniversitelere giriş sınavı mahiyetindedir ve altı alanı içerir. Burslar, tüm derslerde alınan skorlara göre verilir. Burslar ise her alandaki en yüksek alan öğrencileredir.

ÜNİVERSİTE VE SONRASI

Yeni Zelanda’da dört çeşit yüksek öğrenim kurumu vardır. Bunlar üniversiteler, politeknikler ve teknoloji enstitüleri, özel yüksek öğrenim kurumları ve eğitim kolejleridir. Halen Yeni Zelanda’da 8 adet devlet tarafından sübvanse edilen üniversite vardır. Bu üniversitelerde finans, bilim ve güzel sanatlar dâhil olmak üzere birçok dalda lisans ve yükseği derece programları verilir. Lisans öğrenimi üç-dört yıl sürer. Politeknikler ve Teknoloji enstitüleri de devlet tarafından desteklenirler ve birçok sertifika, diploma, lisans ve üstü derece programı verirler. Bu enstitüler özellikle bilim, teknik ve mesleki alanlarda yoğunlaşırlar. Özel kurumlar ise hükümet tarafından desteklenmezler. Bu kurumlar da üniversitelerde olduğu gibi programlar verir. Sınıflar genelde daha küçüktür ve çalışma alanları da daha özelleşmiştir. Eğitim kolejleri ise ilköğrenim ve liseler için öğretmen yetiştirirler. Bazı üniversitelerin bünyesinde de eğitim kolejleri bulunabilir.

NEDEN YENİ ZELANDA’DA EĞİTİM ALMALISINIZ?

 • Yeni Zelandalılar arkadaş canlısı, misafirperver, seyahat etmekten hoşlanan, farklı kültürlerden insanlarla tanışmayı seven kişilerdir. Ayrıca, dünyanın dört bir tarafından gelen ziyaretçilere gösterdikleri sıcaklıklarıyla bilinirler.
 • Yabancı öğrenciler arzuladıkları yüksek öğrenim ve yaşam standardını bu ülkede bulabilirler.
 • Yeni Zelanda İngilizce konuşulan bir ülke olduğu için yabancı öğrenciler burada İngilizcelerini rahatlıkla geliştirebilirler.
 • Yeni Zelanda‘da gerek ortaöğrenim kurumları gerekse yüksek öğrenim kurumları öğrencilerin bütün ihtiyaçlarına cevap veren, öğrencinin öğrenme isteğini canlandırıcı bir akademik ortama sahiptir. Bu eğitim kurumları, yerleşim bölgeleri ve büyüklükleri açısından birbirinden farklı olmakla birlikte hepsi çok geniş bir yelpazede genel ve özel kurslar vermektedir. Diğer ülkelerle kıyaslandığında eğitimi daha ekonomiktir.
 • Temeli çok eskilere dayanan demokrasi idaresi sayesinde ülkede güvenilir ve oturmuş bir politik ortam mevcuttur.
 • Ana dili İngilizcedir.
 • Doğal güzellikleriyle ünlü bu ülkede birçok eğlence faaliyeti ve kültürel etkinlik sizleri bekliyor.
 • Yaşam giderleri ve harç miktarı dünyanın diğer bölgelerine nispeten oldukça uygundur.
 • Birçok büyük şehirden Yeni Zelanda’ya kalkan uçak seferleri ile ulaşım kolaydır. Ayrıca vize işlemleri de daha hızlı ve kolay gerçekleşmektedir.
 • Mevsimler arası çok yumuşak bir değişiklik gösteren ılıman iklim, geniş eğitim ve eğlence olanakları sunar.
 • Yeni Zelanda’da birçok farklı etnik kökenden gelen insanların oluşturduğu renkli bir toplum yapısı vardır.

2019 Yeni Zelanda Okul ve Konaklama ücretleri için danışmanlarımızla irtibata geçebilirsiniz.

Bunlarda İlgininizi Çekebilir!

Shafston English Gold Coast Image

Shafston English Gold Coast

Genel Bilgiler Kurs Programları Konaklama Seçenekleri Neden Shaftson English Sosyal Aktiviteler Avustralya Dil Okulu Fiyatları Avustralya Ülke Bilgileri Avustralya’da Konaklama Genel Bilgiler 26 yıldan beri

Malvern House Manchester Dil Okulu

Malvern House Manchester

Genel Bilgiler Kurs Programları Konaklama Seçenekleri Neden Malvern House? Manchester’da Gezilecek yerler Tanıtım Videosu İngiltere Dil Okulu Fiyatları İngiltere Ülke Bilgileri İngiltere’de Konaklama Genel Bilgiler

Malvern House Brighton Image

Malvern House Brighton

Genel Bilgiler Kurs Programları Konaklama Seçenekleri Neden Malvern House? Gezilecek yerler Tanıtım Videosu İngiltere Dil Okulu Fiyatları İngiltere Ülke Bilgileri İngiltere’de Konaklama Genel Bilgiler Malvern

BİLGİ İSTEK FORMU

Ücretsiz Bilgi İstek Formumuzu Doldurun Danışmanlarımız Sizinle Hemen İletişime Geçsin

Bilgileriniz
Eğitim Tercihleriniz