Pasaport Nasıl Alınır? 2022 Yılı Güncel Bilgiler

Danışmanlarımız sizi bilgilendirsin?

Pasaport yurt dışına seyahat etmek için kişilerin çıkarmak zorunda oldukları bir belge türüdür. Peki pasaport nasıl alınır? Pasaport için gerekli evraklar nelerdir? Ne kadar ücret ödenir? Nereden alınır? İşte bu soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Geçmiş dönemlerde pasaport Emniyet Müdürlüklerinden alınıyordu. Günümüzde pasaport artık nüfus müdürlüklerinden çıkartılıyor. Pasaport çıkarabilmek için internet üzerinden randevu oluşturmanız gerekir. Günümüz teknolojisinde artık pasaport, ehliyet, nüfus cüzdanı gibi gerekli olan tüm belgeler için internet üzerinden alınan randevu ile kolay bir şekilde işlemlerinizi yapabilirsiniz. 

İnternetten https://randevu.nvi.gov.tr adresinde karşınıza kimlik kartı, sürücü belgesi, Pasaport ve adres kayıt gibi seçenekler çıkmaktadır. Bu aşamada Pasaport kısmını seçmeniz yeterli olacaktır. Karşınıza çıkan ekranda ne çeşit pasaport çıkarmak istediğiniz sorulmaktadır. Devlet memuru, sporcu gibi özel bir durumunuz yok ise normal vatandaşlara ait olan Umuma Mahsus Pasaport seçeneğini seçmeniz gerekir. 

Pasaport Çeşitleri Nelerdir? 

Pasaport denildiği zaman akla ilk gelen bordo ya da yeşil pasaport olsa da çeşitler bu ikisi ile sınırlı değildir. 

Bordo Pasaport; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının gerekli evrakları sundukları zaman alabilecekleri pasaport çeşididir. 6 aydan 10 yıla kadar geçerlilik süreleri vardır. Bordo pasaportunuzun geçerlilik süresinin ne kadar olmasını istediğinize harç bedelini öderken siz karar veriyorsunuz. 

Yeşil Pasaport; Devlet memuru ve ailelerine verilen pasaport çeşididir. Birden fazla ülkeye giriş imkânı sunan bu pasaporta sahip olmak için en az 5 yıllık memur olmak gerekir. 

Gri Pasaport; Devlet adına yurt dışına seyahat eden ve milli sporculara verilen pasaport çeşididir. 

Siyah Pasaport; Dışişleri Bakanlığı tarafından diplomatlara verilen pasaport çeşididir. Diğer pasaport çeşitlerine oranla daha fazla ülkeye vizesiz girme imkânı sağlar. 

Geçici Pasaport; Yurt dışında pasaportunu kayıp eden ya da pasaport geçerlilik tarihi geçen kişilere konsolosluklar tarafından verilen pasaport çeşididir. Geçerlilik süresi 1 aydır. 

Pasaport Almak için Önce Randevu Almanız Gerekir 

Nüfus Müdürlüğü’nün internet sitesinde yer alan pasaport seçeneğini seçtikten sonra kişisel bilgiler olan isim, soy isim, Kimlik numarası, cep telefonu numarası alanlarının doldurması zorunludur. Sonraki aşamada sayfa sizi randevu almak istediğiniz il ve ilçe ekranına yönlendirerek seçebileceğiniz en uygun tarih seçeneklerini sunuyor. İl ve ilçe seçimi yaparken dilerseniz yukarıda yer alan arama butonu yardımı ile de gerçekleştirebilirsiniz. Kısacası pasaportunuzu ikamet ettiğiniz adreste çıkarma gibi bir zorunluluk yoktur.

Randevu sisteminde kişi sadece kendine eş, çocuk, anne ve babası için randevu alabileceği konusunda uyarı yapar. Karşınıza çıkan ekranda sizin eş, anne, baba ve çocuk gibi birinci derece yakınların ad ve soyadlarının yer aldığı kutucuklar çıkar, bu kutucuklardan dilediğinizi seçip tıklamanız yeterli olacaktır. 

Pasaport Harç Bedelini Yatırmadan Randevuya Gitmeyin 

Pasaport almak için Nüfus Müdürlüğünden randevu aldınız, peki daha sonra ne yapacaksınız? Kaç senelik pasaport çıkarmak istiyorsanız, onun harç bedelini randevuya gitmeyen önce bankaya yatırmanız gerekir. Daha önceden aldığınız pasaportunuz var ise ve çok eski değilse, evlenme nedeni ile soyadı değişikliği ve boş sayfaları varsa, cüzdan ücreti ödemeden sadece kaç senelik pasaport almak istiyorsanız onun ücretini bankaya yatırmanız yeterli olacaktır. 

Örneğin; 1 senelik pasaport için defter bedeli ile 464,40 TL ödeme yapmanız gerekir. 3 yıldan 10 yıla kadar olan pasaport için aynı ücret alınmaktadır. 10 senelik pasaport defter ücreti ile birlikte maliyeti 1,478 TL’ye çıkıyor. PTT dahil olmak üzere nerdeyse bütün bankalara pasaport harç bedellerini yatırabilirsiniz. Pasaport randevusuna dekontla birlikte gitmeniz gerekir. 

Öğrenciler Pasaport Harç Bedeli Ödemez

Öğrenciler harç bedeli konusunda şanslı. Okullarından öğrenci belgesi alarak pasaport randevusuna gittiklerinde harç bedeli ödemelerine gerek kalmaz. Öğrenciler sadece defter ücreti öderler. Öğrenci belgesi olanların pasaport harcı yatırmasına gerek yok. 25 yaşın altında öğrenci iseniz pasaport harcı yatırmanıza gerek yok. 

Başvuru işlemlerinizi tamamladıktan sonra pasaportunuz PTT kargo ile adresinize teslim ediliyor. Cep telefonu numaranıza pasaportun kargo süreci ile ilgili bilgilendirme mesajları geliyor. Ve pasaportunuz size teslim ediliyor. 

Pasaport Başvurusu için Gerekli Belgeler 

  • T.C. nüfus cüzdanı ya da geçici kimlik belgesi aslı
  • Pasaport harcı ya da cüzdan bedeli dekontu 
  • 2 adet biyometrik fotoğraf 
  • 18 yaşından küçük ve engelli kişiler için muvafakat belgesi
  • Eğer pasaportunuzu yenilemek için başvuru yaptıysanız eski pasaportunuz

2022 Pasaport Harç Bedelleri

Pasaport bedelleri pasaportların geçerli olduğu süreye bağlı olarak değişmektedir.

Pasaport Süresi 2021 Harç Bedeli 2022 Harç Bedeli
6 aylık 227,27 TL 309 TL
1 senelik 332,13 TL 450,80 TL
2 senelik 542,27 TL 738 TL
3 senelik 770,20 TL 1048,70 TL
4 sene ve daha uzun süreli 1.085,42 TL 1478 TL

Pasaport Kaç Günde Teslim Alınır?

İl merkezlerine 3 iş günü, ilçe merkezlerine 4 iş günü, köylere 7 iş günü içerisinde teslim edilmektedir.

Bunlarda İlgininizi Çekebilir!

Shafston English Gold Coast Image

Shafston English Gold Coast

Genel Bilgiler Kurs Programları Konaklama Seçenekleri Neden Shaftson English Sosyal Aktiviteler Avustralya Dil Okulu Fiyatları Avustralya Ülke Bilgileri Avustralya’da Konaklama Genel Bilgiler 26 yıldan beri

Malvern House Manchester Dil Okulu

Malvern House Manchester

Genel Bilgiler Kurs Programları Konaklama Seçenekleri Neden Malvern House? Manchester’da Gezilecek yerler Tanıtım Videosu İngiltere Dil Okulu Fiyatları İngiltere Ülke Bilgileri İngiltere’de Konaklama Genel Bilgiler

Malvern House Brighton Image

Malvern House Brighton

Genel Bilgiler Kurs Programları Konaklama Seçenekleri Neden Malvern House? Gezilecek yerler Tanıtım Videosu İngiltere Dil Okulu Fiyatları İngiltere Ülke Bilgileri İngiltere’de Konaklama Genel Bilgiler Malvern

BİLGİ İSTEK FORMU

Ücretsiz Bilgi İstek Formumuzu Doldurun Danışmanlarımız Sizinle Hemen İletişime Geçsin

Bilgileriniz
Eğitim Tercihleriniz