[vc_row][vc_column][vc_column_text]Son zamanlarda, eğitim hayatına yurtdışında devam etmek isteyenlerin sayısı oldukça arttı.  Yurtdışında alınan eğitimin sağladığı prestij, yurtdışında dil öğrenebilmenin daha kolay olması ve okul bittikten sonra ülkeye dönünce iyi bir  iş bulma  ve kariyer olanaklarının artması gibi nedenlerle yurtdışında eğitim almak son yıllarda oldukça popüler bir hale geldi. Ancak, yurtdışında üniversite ya da dil eğitim alabilmenin en temel koşulu eğitim için kabul aldıktan sonra eğitim alacağınız ülkenin konsolosluğundan öğrenci vizesi alabilmektir.

Biz de ‘Öğrenci vizesi almak’ ile ilgili bütün detayları sizler için bir araya getirdik. Keyifli okumalar.

öğrenci vizesi nasıl alınır

Öğrenci Vizesi Nedir?

Türk öğrencilerin yurt dışı eğitim için en çok tercih ettiği ülkeler arasında Amerika, Kanada, İngiltere, İrlanda, Malta, Avustralya, Almanya, Fransa, İspanya, Polonya gibi ülkeler geliyor.  Bu ülkelerde istenilen eğitimi alabilmek için öğrenci vizesi almak gerekiyor. Öğrenci vizesi; yurtdışında üniversite, yüksek lisans (master), doktora, sertifika, diploma veya dil eğitimi amacıyla yurtdışında öğrenim görmek isteyen herkesin başvurması gereken vize türüne denir.

Öğrenci vizesi, özellikle yurt dışında uzun süre eğitim alacak kişiler için son derece önemlidir. Vize işlemleri eksik ya da yanlış yapılması ve sonucun olumsuz olması ile öğrenci adayının gitmek istediği ülkede eğitim alma şansını elinden alabilir.  Bu nedenle öğrenci vizesi alma süreci oldukça özenli ve dikkatli yürütülmesi gereken bir süreçtir.

Öğrenci vizesi almadan önce gidilecek ülke iyi bir şekilde araştırılmalıdır. Öğrenci adayının hedeflerine, bütçesine, yaşam şartlarına en uygun ülke seçilmelidir.  Öğrenci vizesi alırken, gidilecek ülke için planlanan seyahat süresi, gidiş nedeni ve benzer maddelere göre vize türleri farklılık gösterebileceği unutulmamalıdır.

Amerika Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Yurtdışında üniversite okumak isteyen öğrenci adaylarının en çok tercih ettikleri ülkelerden biri olan Amerika’dan öğrenci vizesi almak dikkat ve bilgi gerektiren bir süreçtir.  Dünya’da bir çok sektöre liderlik ettiği gibi eğitim konusunda da rakipleri arasında oldukça güçlü olan  Amerika,  yüksek standartlarda eğitimi garanti ederken öğrencilere kampüs içinde ve dışında  pek çok imkanı sunar. Amerika’da alacağınız bir eğitim sizi iş hayatınızda ön plana çıkaracak önemli etken olacaktır.

Amerika öğrenci vizesi F-1 Vizesidir. Gideceğiniz okul devlet okulu lise değişim vizeleri ise J-1 vizesidir. Öğrenci vizesi alabilmek için öncesinde bir okul kaydı yapılmalıdır. Okuldan  I-20 (kabul) belgesi geldikten sonra  vize için gerekli diğer belgeler de hazırlanır  ve dosya tamamlanır. Vize başvuruları konsolosluktan randevu alınarak ve direkt yüzyüze görüşme yapılarak gerçekleşir. Yapılan mülakat sonucunda sonunda sonuç vize görevlisi tarafından hemen söylenir. Amerika F1 vizesi ile gittiğiniz okulda kampüs içerisinde yarı zamanlı çalışabilme imkânınız da bulunmaktadır.

Amerika için öğrenci vizesi başvurulmasında istenen belgeler ise bu şekildedir:

İngiltere Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere’de iki çeşit öğrenci vizesi bulunmaktadır. Bunlardan birincisi, Öğrenci Ziyaretçi Vizesi (Student Visitor Visa) ile İngiltere’de 6 ay veya 11 ay eğitim almak mümkündür ve bu süre boyunca çalışma izniniz bulunmamaktadır.

Bir diğer vize türü ise, Tier 4 General Student Visa vizesidir. Bu vize uzun dönem eğitim almak yani üniversite, master gibi programlarda eğitim almak istendiği zaman alınması gereken vize çeşididir. Bu uzatılabilir bir vize türüdür.  Tier 4’a bazı durumlarda dil eğitimi almak için de başvurabilir. Ancak dil eğitimi için alınan Tier 4 vizelerinde çalışma izni bulunmamaktadır. Lisans ve yüksek lisans eğitimleri için alınan Tier 4 vizesi ile haftada 20 saat part time, sömestr aralarında da full-time olarak çalışma izni de verilmektedir.

Dil eğitimi için gideceklerin Türkiye’de bir dil eğitimi almış olması dikkate alınmakla beraber, bu eğitimin sonunda bir başarı elde etmesi şartı aranmaz. Sonuç olarak İngiltere’de alınacak eğitim İngilizce dil eğitimidir ve bu konuda ihtiyaç duyulduğu için yurtdışı tercih edilmiştir.

Üniversite ve üzeri bir eğitim için ise, okula kabul edilebilmek için yeterli seviyede İngilizceye ve bu seviyeyi belirleyen uluslararası geçerliliği olan IELTS, PTE veya Cambridge gibi sınavlardan istenilen skoru almak gerekmektedir.

İngiltere’de öğrenci vizesi almak için istenen belgeler bu şekildedir:

Avustralya Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Yurtdışında eğitim alanında ve özellikle dil eğitiminde son dönemde oldukça popüler olan  Avustralya’da öğrenci vizesi almak için ‘’Student Visa (subclass 500)” olarak belirtilen vizeye başvurulması gerekmektedir. Lisans ve yüksek lisans için Avustralya’da olmak isterseniz İngilizce seviyenizi belirleyen TOEFL, IELTS, PTE gibi sınavlardan birinden istenilen skoru almak şarttır.

Avustralya vize başvuruları online olarak yapılır. Öğrenci adayı, randevulu olarak vize ofisine yalnızca biyometri işlemleri olan parmak izi vermek ve  fotoğrafının  çekilmesi için gider.  Konsolosluk dosyayı inceledikten sonra gerekli görürse, öğrenci adayını arayarak telefonla mülakat yapabilir. Vize onayı da mail ile gerçekleşir. Diğer ülkelerde olduğu gibi vize etiketi pasaporta basılmaz, üzerinde özel kod ve numaraların bulunduğu bir pdf dosyası olarak gönderilir.  Öğrenci vizesi Avustralya’dan uzatılabilir ve Avustralya öğrenci vizesi ile gidenler Avustralya’da part time 2 haftada 40 saat, tatil dönemlerinde ise full time yani haftada 40 saat çalışabilir. Aynı zamanda turistik vize ile Avustralya’ya gidenler 12 haftaya kadar eğitim alabilir hatta bu vizenin  Avustralya içinden de  öğrenci vizesine dönüştürülebildiğini de belirtelim.

Avustralya’da öğrenci vizesi almak için istenen belgeler şu şekildedir:

İrlanda Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Tarihi ve doğal güzellikleriyle göz kamaştıran İrlanda özellikle dil eğitimi konusunda son yıllarda ilgilin arttığı ülkelerden. İngiltere’nin hemen yanı başında olan, görsel ve kültürel olarak İngiltere’ye çok benzeyen ana dili ve resmi dili İngilizce olan İrlanda eğitim için İngiltere’ye en iyi alternatif olan ülkedir. İrlanda’da dil okuluna gitmek ve İngilizce dil eğitimi almak isterseniz gitmek istediğiniz süreye bağlı olarak iki çeşit vize türü bulunmaktadır. 90 günden daha az olan eğitimlerde alınan vize türü C tipi vize türüdür ve bu vizeyi daha sonradan uzatmak mümkün değildir. 90 günü aşan eğitimlerde ise alınacak olan vize D tipi vizedir. Bu vize alındığı zaman ülkeye eğitim almak için gidileceği belirtilmek zorundadır. İrlanda da 25 haftalık kayıtlarda ise Work and Study vizesi alarak gidebilirsiniz. D tipi vizeye giren Work and Study vizesi ile 25 haftalık kayıt yapıp 8 aylık vizeye sahip olabiliyorsunuz. Ayrıca eğitiminiz süresince haftada 20 saat yani part time, eğitiminiz bittikten sonra kalan yaklaşık iki aylık süreçte de full time çalışabiliyorsunuz.

Vize başvuru süresi, başvurunun yapıldığı tarihten itibaren iki ya da üç hafta sürebilmektedir. Ancak bu başvuru tarihi yaz aylarına denk gelirse sonuçlanma işleminin biraz daha uzayabilir. İrlanda vizesi VFS Global aracılığıyla yapılmaktadır. Öğrencinin randevuya gitme zorunluluğu ve yüzyüze mülakat yoktur.

İrlanda’da eğitim almaya karar verdiğiniz zaman yapacağınız başvuruda istenen belgeler şöyledir:

Yukarıda saydığımız ve öğrenci vizesi alabileceğiniz bu ülkelerin dışında Kanada, Malta, Fransa, Almanya, İspanya, İtalya gibi pek çok ülke bulunmaktadır. Bu ülkelerin hepsinde öğrenci vizesi alabilmek için farklı şartlar gerekebilir. Ancak yurtdışında okumak ya da dil eğitimi ayrıcalıklarından yararlanmak için öğrenci vizesi ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmanız gerektiğini unutmayın. Eğer sizler de öğrenci vizesi hakkında detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]