Kanada’da Üniversite

Danışmanlarımızdan Kanada Üniversiteleri Hakkında Ücretsiz Bilgi Alın

Dünyanın en büyük ikinci ülkesi olan Kanada’da Üniversite eğitiminde oldukça iddialı. Son yıllarda öğrencilerimiz tarafından sıklıkla tercih edilen Toronto, Vancouver, Montreal, Calgary ve Halifax gibi şehirler, yüksek yaşam standartları ve kaliteli eğitimleri ile dünyanın en yaşanabilir şehirleri konumunda. Kanada size hayallerinizden fazlasını verecektir.

Kanada çok modern bir ülkedir ve bu modernlik Kanada’da yaşamın her yerinde görüldüğü gibi okullarda da görülmektedir. Kanada üniversiteleri eğitim ve araştırma konusunda uluslararası üne sahiptir. Üniversiteler çoğunlukla devlet tarafından finanse edilir, bu yüzden bölge veya verdiği eğitim türüne bakılmaksızın üniversitelerin eğitim kalitesi oldukça yüksektir. Üniversite kampüsleri ülkenin birçok bölgesinde şehir merkezlerinde ve şehir dışında bulunmaktadır. 

Kanada üniversitelerinde tam zamanlı öğrenim gören, sayısı 1000 ile 35 000 arasında değişen öğrenci bulundurmaktadır. Ayrıca birçok üniversitenin çok sayıda yarı zamanlı öğrencisi de mevcuttur. Lisans ve yüksek lisans programlarının yanı sıra, üniversitelerde doktora ve sertifika programlarına da katılmak mümkündür. Üniversite ücretleri bölgeye ve alınacak eğitimin türüne göre değişmektedir.

Kanada’da eğitim yılı Eylül ayında başlar ve Mayıs ayında sona erer. Bazı üniversitelerde sömestr veya bütün derslerin yaz aylarında da alınabileceği trimester sistemi vardır. Kanada için genel bir üniversite yerleştirme sınavı yoktur; her üniversite kendi kabul koşullarını ve standartlarını kendisi belirler.

Kanada’nın İngilizce ve Fransızca olmak üzere iki resmi dili olması nedeniyle uluslararası öğrencilerinin hem İngilizce hem de Fransızca eğitim almaları mümkündür. Bazı üniversitelerin bu iki dilde de broşürleri vardır ama Kanada’da bir üniversiteye kabul edilmeniz için iki dilinizin de iyi olması şart değildir.

Ana dili İngilizce olmayan öğrenciler, eğitim dili İngilizce olan programlara kabul edilmek için TOEFL ya da IELTS sınavlarından birine girmek zorundadırlar. Genellikle kabul gören TOEFL sınavıdır fakat artık üniversiteler IELTS sınavını da kabul etmekte ya da öğrencileri kendi hazırladıkları dil sınavına tabi tutmaktadırlar. Öğrencilerin Fransızca derecelerini ölçen uluslararası bir sınav olmadığından eğitim dili Fransızca olan bir programa katılmak için Fransız üniversitelerinin düzenlediği, öğrencilerin bireysel olarak dil seviyelerini ölçen yazılı sınavları bulunmaktadır.

Öğrenciler bazı durumlarda lisans eğitiminin bir veya iki sömestrini Kanada’da, geri kalanını ise kendi ülkelerinde tamamlayabilirler veya bunun tam tersi lisans eğitimine kendi ülkelerinde başlayıp, Kanada’da bitirebilirler. Her iki durumda da eğitim almak istediğiniz üniversiteye ve kendi üniversitenize program denkliği konusunda danışmanız gerekmektedir.

Kanada üniversitelerinde eğitim almakla geleceğiniz için iyi bir yatırım yapmış olursunuz. İster akademik olarak eğitiminize devam edecek olun, isterseniz profesyonel iş hayatında bir kariyer planlayın; Kanada üniversiteleri sizi en donanımlı şekilde mezun edecek ve hayata hazırlayacaktır. Real Yurtdışı Eğitim beklentinize ve bütçenize uygun en iyi Kanada üniversitelerini sizler için araştırıp kabul işleminizi gerçekleştirmekte ve yerleştirmenizi yapmaktadır.

Devamını Oku

Başlıca Kanada Üniversiteleri

Kanada’da Lisans Eğitimi İçin Başvuru Belgeleri

 • Lise Diploması
 • Transkript
 • Motivasyon Mektubu
 • 2 Adet Referans
 • IELTS/ TOEFL sınav skoru (İngilizceniz yetersizse üniversitelerin dil eğitim merkezlerinde dil eksiğinizi giderebilirsiniz.)
 • Bazı üniversiteler SAT skoru isteyebilmektedir.

Ön Başvurunuzu Hemen Yapın

Kampanyalı Fiyatlarımızdan Faydalanın. Danışmanlarımız sizi arasın.

KANADA’DA YÜKSEK LİSANS EĞİTİMİ

Yabancı öğrenciler için Kanada’da birçok farklı alanda yüksek lisans yapmak mümkündür. Kanada’da yüksek lisans veya doktora eğitimi almak, sizlere dünyanın her yerinde tanınan prestijli bir diploma kazandıracaktır. 

Kanada’daki yüksek öğrenim eğitim maliyeti, diğer batılı ülkelere göre daha düşüktür. Master programları genel olarak 2 yıl tam zamanlı, yani full-time, olarak sunulmaktadır. Ancak, MBA (Master of Business Administration – İş İdaresi Masterı) tarzı daha pratik odaklı master programları söz konusu olduğunda öğrencilerin master eğitimlerini 1 yıl gibi kısa bir sürede bitirmeleri de mümkündür. Doktora programlarının süresi ise 4 ila 7 yıl arasında değişmektedir.

Kanada’da üniversiteler belli bir kuruma bağlı değildir ve her üniversitenin kabul koşulları birbirinden farklıdır. Bu sebeple öğrencilerin master veya doktora programlarına başvurmadan önce, ilgili oldukları okulun kabul koşullarını çok iyi araştırmaları gerekmektedir.

Kanada hükümeti öğrencilere mezuniyet sonrası çalışma izni hakkı tanımaktadır; bu durum yüksek lisans eğitimi almak için Kanada’yı oldukça cazip hale getirmektedir. Bu imkan Montreal, Toronto ve Vancouver gibi büyükşehirlerde 2 yıl olarak belirlenmişken, Kanada’nın diğer tüm şehirleri için 3 yıldır. Öğrenciler bu hak sayesinde mezuniyetleri sonrasında kendi alanlarında çalışma ve iş tecrübesi edinme fırsatını elde etmektedirler. 

Mezuniyet sonrası çalışma programının Kanada’da iş tecrübesi kazandırmasının yanı sıra, yabancı öğrenciler için sağladığı diğer bir avantaj ise öğrencilere mezuniyet sonrası çalışma izinleri dolmadan ya da dolduktan sonra çalışmakta oldukları şirketlerde daimi olarak işe başlama fırsatı sunmasıdır. Kanada’da bulunan şirketlerde çalışmaya başlayan öğrenciler, Kanada’nın bazı eyaletlerinde geçerli olan PNP (Provincial Nominee Program) adı verilen programa başvurmaya hak kazanırlar. Bunun ardından yapılacak Kanada’ya göçmenlik başvuruları ise normalde Kanada sınırları içerisinden başvurulması durumunda ortalama 2 yıl sürerken; yarı yarıya azalarak yaklaşık 1 yıla düşmektedir.

Kanada’da Yüksek Lisans Eğitimi İçin Gerekli Belgeler

 • Lisans Transkripti
 • Lisans Diploması
 • CV
 • 2 Akademik Referans
 • Motivasyon Mektubu
 • İş Yeri Referans Mektubu (Çalışıyorsanız)
 • GMAT Skoru

BİLGİ İSTEK FORMU

Ücretsiz Bilgi İstek Formumuzu Doldurun Danışmanlarımız Sizinle Hemen İletişime Geçsin

Bilgileriniz
Eğitim Tercihleriniz