Kanada’da Sertifika ve Diploma Programları

Danışmanlarımızdan İngiltere Üniversiteleri Hakkında Ücretsiz Bilgi Alın

Kanada’da sertifika eğitimi almak, özellikle eğitim sonrası çalışma izni vermesi sebebiyle oldukça avantajlıdır ve bundan dolayı birçok uluslararası öğrenci tarafından tercih edilmektedir. Siz de bu çok kültürlü ortamda eğitiminizi alıp kendinizi mesleki alanda geliştirebilir; aynı zamanda farklı kültürlere tanıklık ederek vizyonunuzu genişletebilirsiniz. 

Kanada’da sertifika veya diploma eğitimi planlıyorsunuz ama karşınıza çok fazla program seçeneği çıkıyor ve karar vermekte zorlanıyorsunuz… Real Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak önceliklerinize ve bütçenize göre Kanada’da sertifika ve diploma programı seçiminizde size destek oluyoruz. 

Yurtdışı eğitimleri için en çok tercih edilen ülkelerden biri olan Kanada’da sertifika eğitimleri hakkında detaylı bilgi almak için bu yazıyı okumadan geçmeyin. Öncelikle Kanada’nın ekonomik fırsatları, eğitim kalitesi ve dünyanın en yaşanılabilir ülkesi olması tercih sıralarında üstlerde bulunmasını sağlamaktadır. Bunun yanında elbette bireysel çabalar da verimliliğin artması için çok önemlidir. Unutmayınız ki “Şans, fırsatlar ve çabanın bir araya gelmiş halidir.” Kanada size bu fırsatları sunacaktır, değerlendirmek ise sizin çabalarınıza bağlıdır.

Kanada’da hemen her alanda sertifika ve diploma programlarına katılabilirsiniz.

Kanada’da sertifika ve diploma programlarını özel kolejlerde veya devlet kolejlerinde alabilirsiniz. Bu yazımızda devlet kolejlerinde verilen eğitimlerden bahsedeceğiz.

Kanada’da Sertifika Programları

Kanada’da sertifika programları, lise mezuniyeti sonrasında girilen ve 1 yıl süren programlardır. Aynı programların 2 yıllık olanlarına “diploma”, 3 yıllık olanlarına ise “advanced diploma” programları adı verilir. Diploma/advanced diploma programları üniversitenin ilk 2 veya 3 yılına denk gelen ancak üniversitede alınan eğitime göre daha pratik, uygulamaya yönelik, iş hayatında daha kullanılabilir bilgilerin öğretildiği programlardır. Öğrenciler bu programların ardından +3 yıl yasal çalışma izni alırlar ve okulda edindikleri bilgileri profesyonel iş hayatında uygulama imkanı bulurlar. İsteyen öğrenciler diploma/advanced diploma programının ardından veya yasal çalışma izni bittikten sonra üniversiteye devam ederek lisans diploması alabilirler.

Üniversite yerine devlet kolejinde diploma programı almanın bir diğer avantajı da maliyettir. Kolejin bulunduğu eyalete, bölgeye göre değişmekle birlikte yıllık eğitim fiyatları 9,000 CAD’dan başlar, 19,000 CAD’a kadar gider. Daha popüler olan Ontario ve British Colombia eyaletlerinde yıllık eğitim ücretleri 16,000 – 19,000 CAD arasındadır.

Üniversite mezunlarına sunulan devlet okullarındaki 12 ay ve üzeri Post-Graduate diploma programları, program sonrası 1 yıl süreli Kanada’da çalışma ve oturum izni verir. Kanada sertifika programları Kanada’da göçmenlik düşünen öğrenciler için oldukça büyük avantajlar sunan programlardır.

Kanada’da sertifika programlarına katılabilmeniz için IELTS 6  skorunuz veya TOEFL 80 skorunuz olması gerekir. Bu skorlara sahip değilseniz Kanada’da dil eğitimi+sertifika paket programlar ile hem dilinizi geliştirebilir hem de daha uzun süre Kanada’da yaşama imkanı elde edebilirsiniz. 

1 yıllık Kanada sertifika programlarının yanı sıra, göçmenlik başvurularında çok daha avantajlı olan Co-op Post-Graduate yani lisansüstü sertifika programları 2 yıllıktır. Bu programların yıllık ücretleri 12–17 bin CAD arasında değişmektedir.

Kanada’da sertifika ve master programlarında haftada 20 saat olmak üzere yasal çalışma izni vardır.

Kanada’da sertifika ve diploma programları veren okullar Üniversite Kolejleri, Community veya Teknik Enstitüler ve Kariyer Kolejleri olmak üzere 3 çeşittir:

Üniversite Kolejleri

Kanada üniversiteleri ile bağlantılı çalışırlar ve akademik program verirler. Öğrenciler Kanada eğitim sistemine göre akademik ya da pratik eğitimi seçebilirler ve diploma veya sertifika programı yapabilirler.

Community Kolej veya Teknik Enstitüler

Kanada’da ACCC (Kanada Community Kolejleri Birliği)’ye üye 175 tane orta öğretim sonrası eğitim veren Community Kolej, Teknik Enstitü olarak ticaret, sanayi ve kamu hizmeti programları sunan öğretim programları bulunmaktadır. Bu tür okullar 2 yıllık meslek yüksek okulu niteliğinde olup, birçok meslek programı için diploma verirler. Bu tür okulların bir özelliği de Kanada’nın ekonomi politikasının bir gereği olarak, ders müfredatlarının sektör ve işverenlerin talepleri ile doğru orantılı olarak düzenlenmeleridir. Okulların çoğu ISO belgesine sahiptir. Programlar eylül ve ocak aylarında başlar.

Kariyer Kolejleri

Bu okullar özel okul statüsündedir ve tamamen iş dünyasına yönelik kısa süreli eğitimler verirler. İşletmecilik, bilgisayar ve büro yönetimi gibi konularda diploma veya sertifika programları alabilirsiniz.

2023 yılı eğitim planınız ve Kanada sertifika/diploma fiyatları için danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz. Ayrıca Kanada sertifika programlarına alternatif olarak Amerika sertifika programları, Avustralya sertifika programları ve İngiltere sertifika programlarını da düşünebilirsiniz.

Kanada dil okulları sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın.

Detaylı bilgi almak ve başvuru yapmak için 0216 348 4838 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz veya bilgi istek formunu doldurabilirsiniz

BİLGİ İSTEK FORMU

Ücretsiz Bilgi İstek Formumuzu Doldurun Danışmanlarımız Sizinle Hemen İletişime Geçsin

Bilgileriniz
Eğitim Tercihleriniz