İrlanda’da Lise

Danışmanlarımızdan İrlanda Liseleri Hakkında Ücretsiz Bilgi Alın

İrlanda’da lise eğitimi, Avrupa’da İngilizce dilde lise eğitimi almak isteyenler için İngiltere’ye alternatif  olabilecek harika bir opsiyondur. Birleşik Krallık’ın 4 üyesinden birisi olan Kuzey İrlanda ile karıştırılan İrlanda, İrlanda Cumhuriyeti olarak da bilinir. Başkenti Dublin’dir. İrlanda suç oranı düşük, yemyeşil bir doğaya sahip, sosyal ve sıcakkanlı insanlardan oluşan bir ülkedir. 

İrlanda, uluslararası öğrencilere kapılarını sonradan açmış olsa da ana dilinin İngilizce olması ve sosyal refah düzeyinin yüksek olması sebebiyle uluslararası öğrenciler ve aileleri tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Ailelerin güven duyarak  çocuklarını lise eğitimine gönderebileceği İrlanda, kendine has müziği, yemek kültürü ve daha birçok İrlanda geleneğiyle birlikte hoş bir ülkedir.

İrlanda’da geçiş yılı uygulaması vardır. 15-16 yaşındaki öğrencilerin gelecekte donanımlı bireyler olabilmeleri adına drama, araç kullanımı, spor ve kültürel aktiviteler, münazara gibi etkinliklerle kendilerini geliştirmeleri amaçlanır.

Klasik (classic) program tercihinde, öğrenciler transkript ve dil seviyelerine göre okul  birimleri tarafından yerleştirilirken; belirli bir not, yaş ve dil ortalamasına sahip öğrenciler ise aşağıdaki gibi 2 farklı imkanda bu yurtdışı lise eğitimini alabilirler.

Private Day School (Özel Okul + Aile Yanı Konaklama)

  • Sutton Park School, Dublin
  • Villiers College, Limerick
  • Monaghan Collegiate, Monaghan
  • Royal School, Cavan

Private Boarding School (Özel Yatılı Okul)
  • Villiers School, Limerick
  • Wesley College, Dublin
  • Royal School, Cavan
 

Program Şartları

Yaş: 14-18.

Program Süresi: 1 sömestr ya da 1 yıl olarak sunulmaktadır. Çoklu yıl katılımı sadece AB üyesi ülke vatandaşlarına özeldir.

Dil Şartı: Öğrencilerin İngilizce konusunda en az C seviyesinde olması beklenmektedir. Daha alt seviyede İngilizce sahibi öğrencilerin geçiş yılına kabulü de mümkün olabilmektedir.

Kabul Sınırı: Öğrenciler bulundukları yaş ve sınıfa göre; İrlanda’da secondary education olarak da bilinen ikinci seviye eğitim takviminin 3, 4 ya da 5. yıllarından devam etmek suretiyle programa katılabilir.

Giriş Koşulu: C seviyesinde not ortalaması ya da İngilizce, matematik ve diğer 5 farklı ders içeriğinde yeterli GCSE şartının sağlanması gerekmektedir.

Program Başlangıcı/Bitişi: Ağustos-Haziran

Başvurular: Sonbahar başlangıçlı kurs için son başvuru tarihi 30 Haziran iken; ilkbahar başlangıçlı kurs başlangıcı için son başvuru tarihi 30 Kasım’dır. Klasik (classic) tipi yerleştirmede okul tercihi yapılamazken; gerekli dil, yaş ve not şartlarının sağlanması halinde seçmeli tercih içerikli programda okul tercihi yapılabilmektedir.

İrlanda’da lise eğitimi ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve başvuru yapmak için 0216 348 4838 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz veya bilgi istek formunu doldurabilirsiniz

BİLGİ İSTEK FORMU

Ücretsiz Bilgi İstek Formumuzu Doldurun Danışmanlarımız Sizinle Hemen İletişime Geçsin

Bilgileriniz
Eğitim Tercihleriniz