İngiltere’de Yüksek Lisans

Danışmanlarımızdan İngiltere’de Yüksek Lisans Hakkında Ücretsiz Bilgi Alın

Birleşik Krallık coğrafi olarak dünyada büyük bir konuma sahip olmasa da ekonomik büyüklük, kültürel nüfuz ve yüksek öğretim sistemi açısından dünyada çok önemlidir. İngil

Yurtdışında eğitim konusunda ABD’den sonra en çok tercih ülke İngiltere’dir.

QS Dünya üniversiteleri ranking’lerinde 71 üniversiteyle yer almaktadır. İngiltere’nin prestijli üniversitelerinin diplomasına sahip olmak, sizlere profesyonel hayatınızda çok büyük avantajlar sağlayacaktır.

Lisans eğitimini başarıyla tamamlayanlar, İngiltere’de yüksek lisans ve lisansüstü eğitime kabul edilirler. Lisansüstü eğitim, master ve MBA programları için 1 yıl gereklidir. Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada gibi önde gelen ülkelerle karşılaştırıldığında, İngiltere’deki yüksek lisans programı 1 yıl daha kısadır. Bu, öğrencilerin paradan ve zamandan tasarruf etmelerini ve dünyaca ünlü Birleşik Krallık master programlarını daha önce tamamlayarak kariyerlerine 1 yıl erken başlamalarını sağlar. 

Dünyanın birçok yerinden binlerce öğrencinin master eğitimini İngiltere’de alması tesadüf değildir. Peki İngiltere’de master eğitimi neden bu kadar popüler?

 • İngiltere, eğitim ve araştırma kalitesi ile ünlü dünyanın önde gelen birçok üniversiteye ev sahipliği yapmaktadır.
 • İngiltere’de eğitim gören uluslararası öğrenciler için İngilizce hayatları boyunca sorun olmaktan çıkar. Akıcı bir İngilizceyle iş hayatında bir adım öne geçebilirsiniz.
 • İngiltere, dünyanın birçok yerinden gelen öğrencilerin kültürel bir sentez ve harika network oluşturabilecekleri bir ortam sunar. Bu bakımdan İngiltere, kendinizi geliştirmek ve çok kültürlü bir ortamda akademik çalışma yapmak için ideal bir yerdir.
 • İngiltere’de master yaparak kariyer beklentilerinizi yükseltebilirsiniz. İngiltere’den alınan yüksek lisans derecesi, işverenler tarafından büyük saygı görür.
 • İngiltere’de master yaparak uluslararası alanda tanınmış diploma sahibi olursunuz.
 • İngiltere’de üniversitelerin sunduğu sınırsız kaynak ve olanaklarla çalışmalarınızı derinleştirebilir ve şekillendirebilirsiniz.
Devamını Oku

Ön Başvurunuzu Hemen Yapın

Kampanyalı Fiyatlarımızdan Faydalanın. Danışmanlarımız sizi arasın.

İngiltere’de Yüksek Lisans Tipleri

İngiltere, yüksek lisans eğitimi almak isteyen adaylara birçok farklı bölüm ve program seçeneği sunmaktadır. Yaklaşık 55 bin civarı program alternatifi bulunan İngiltere üniversitelerinde, muhakkak kendinize uygun bir alan bulacaksınız.

İngiltere’de taught ve research olmak üzere 2 tip master programı vardır:

Taught Master Programları

Adından da anlaşılacağı üzere, eğitiminizin büyük  bir bölümünü  seminerler, grup çalışmaları ve dersler etrafında olacaktır. Genellikle 1 yıl sürmekle birlikte. bazı bölümlerde 2 yıl da sürebilir. Lisans seviyesinde okumaktan farklı olarak, master öğrencilerinden grup seminerlerini sunmaları ve yönetmeleri beklenir. Bu sunum ve yönetme görevlerinin sizleri ne kadar geliştirdiğini zamanla daha iyi göreceksiniz.

Değerlendirme yıl boyunca belli sınavlara girme, ödev hazırlama ve yapılan sunumlar üzerinden olacaktır.

Taught master programlarının birçoğunda tez, genişletilmiş ödev ya da proje bulunur. Eğer master sonrası doktora yapmayı düşünüyorsanız, araştırma yöntemleri adında bir ders de almanız gerekir. Bu dersin amacı akademik araştırma yöntem becerileri kazandırmaktır.

Taught master programının 4 ana türü vardır:

 • Master of Arts (MA)
 • Master of Science(MSc)
 • Master of Business (MBA)
 • Master of Engineering (MEng)

Research Master Programları

Research master programında eğitim bir akademisyen yönetiminde, ilgilenilen alan ile ilgili daha derin ve özgün bir çalışma yapmayı gerektirir .Bu nedenle çalışma yükü daha ağırdır. Bu yönüyle doktoraya çok daha fazla benzemektedir. Süre olarak taught master’dan uzundur, yaklaşık 2 yıl sürmektedir. Research master programlarında mutlaka tez vardır. Genellikle sonrasında akademisyen olmayı hedefleyen öğrencilerin daha çok tercih ettiği research master programları, doktora kabulünde önemli avantaj sağlar.

Research master programları da Master of Science (MSc), Master of Philosophy (MPhil) ya da Master of Research (MRes) olarak adlandırılır.

Taught master mı Research master mı seçmeliyim?

Hangi tür master programına devam  etmek istediğinize karar vermek işin en önemli aşamalarından biridir. İster research, ister taught master olsun; İngiltere’de master yapmak sizi iş dünyasına ve akademik hayata harika bir şekilde hazırlayacaktır. Research master’da belki yayınlarına ve  kariyerine saygı duyduğunuz bir profesörle yakın bir çalışma olanağı  yakalayacak ve iyi bir akademisyen olma yolunda önemli adımlar atacaksınız. Taught master’da ise ilgi duyduğunuz alanda tüm gerekli dersleri alıp iş hayatına hızlı bir başlangıç yapabilirsiniz.

İngiltere’de Yüksek Lisans Ücretleri ve Yaşam Maliyetleri

İngiltere sunduğu yüksek standartlı eğitimin yanında, aynı şekilde yüksek standartlı bir yaşam deneyimi de sunmaktadır. Bu da yüksek lisans eğitimi için çok önemlidir.

İngiltere’de eğitim ücretleri, Avrupa Birliği ülkelerinden gelen öğrenciler ve diğer uluslararası öğrenciler için farklılık gösterir. İngiltere’de Brexit süreci tamamlandıktan sonra Avrupa Birliği öğrencileri için de ücretler değişecektir. Ayrıca ücretler, eğitim alınacak üniversiteye ve bölüme göre de değişmektedir. İngiltere’deki yüksek lisans programlarının maliyeti 11000 GPB ile 20000 GBP arasında değişmektedir.

İngiltere’de lisansüstü eğitim alacak öğrencilerin eğitimden sonraki en önemli maliyet kalemi konaklamadır. Öğrenciler, üniversitelerin yurtlarında ya da özel yurtlarda kalabilecekleri gibi, ev kiralayarak da konaklayabilirler. Yıllık konaklama gideri ortalama 3500 GBP ile 8000 GBP arasında değişmektedir.

İngiltere’de iklim

İngiltere ılıman bir iklime sahiptir, aşırı sıcak değildir. Yazlar ılık, kışlar yumuşak geçer. Yıl boyunca yağmur yağar. Nemli bir havaya sahiptir.

İngiltere’de ulaşım

İngiltere, gelişmiş bir ulaşım altyapısına sahiptir ve küçük bir ülke olduğu için dolaşmak çok kolaydır. İngiltere’yi bir baştan diğer başa trenle gezmek mümkündür. Toplu taşıma araçları boldur ancak ulaşım masrafları, eğitim aldığınız şehre bağlı olarak değişir.

 • Haftalık otobüs seferleri: £ 10 – £ 25
 • Taksi: £ 2 – £ 3 / mil
 • Londra’dan Manchester’a tren (Rezervasyon zamanına bağlı olarak): £ 20 – £ 70

İngiltere Üniversitelerine Yüksek Lisans Kabul Koşulları

Lisans Ortalaması (GPA)

Hangi yüksek lisans programına başvuru yaparsanız yapın, ilk değerlendirmeye alınacak kriter kesinlikle lisans ortalamanız olacaktır. Eğer okumuş olduğunuz lisans programındaki ortalamanız yüksekse, İngiltere’de önde gelen birçok üniversiteye yerleşme şansınız yüksektir.

Her ülkenin kendi temel, yüksek ve akademik eğitim sistemi vardır. Her sistemin diğer üllkelerle ortak yanları olduğu gibi, ülkeye özel karakteristik özellikleri de vardır. Mesela akademik unvanlar ve seviyeler farklılık gösterebilir. GPA de bunlardan biridir. GPA, öğrencilerin not ortalamasını gösteren matematiksel bir değerdir. İngiltere üniversitelerinde kullanılan not değerlendirme sistemi diğer ülkelerden farklıdır:

– İngiltere üniversiteleri %70 ve üzeri ortalamayı birinci sınıf onur derecesi olarak değerlendirilir.

– %60 ve üzeri ortalamayı üst ikinci sınıf onur derecesi olarak değerlendirirler. 

– Daha düşük ikinci sınıf onur derecesi ise %50’yi ve genel ortalamayı işaret eder. 

– Üçüncü sınıf onur derecesi ise %40’lık bir başarıyı temsil eder. 

– %35 ise pek parlak olmayan ancak geçer seviyeye işaret eder.

Bir yüksek lisans programına kabul edilmek için, normalde en azından ikinci sınıf onur derecesine eşdeğer bir öğrenci tercih edilir.

Birleşik Krallık’taki üniversiteler, master programına kabul koşulu olarak ortalamayı çok önemserler. Diğer ülkelerdeki not seviyesinin İngilizce not derecelendirme sistemindeki karşılığına göre karar verirler.

Motivasyon Mektubu

Tüm yüksek eğitim başvurularında motivasyon mektubu (personal statement) çok önemlidir. Bazen bu  mektubu üniversite başvuru formunun içindeki ilgili yere yazmanız gerekebilir. Bu mektupta temel olarak  bu programı okumak için motivasyonunuzun yüksek olduğunu, alacağınız dersler ve program içeriği konusunda bilgi sahibi olduğunuzu, okuyacağınız programın önceki eğitimlerinizle veya  iş deneyiminizle bağını,   master programının gelecekteki kariyerinize olası katkılarını ve de seçtiğiniz üniversitede neden okumak istediğinizi net bir şekilde ifade etmeniz gerekir.

İş Deneyimi

Yüksek lisans başvurularında özellikle MBA ve diğer yönetim ile ilgili master başvurularında öne çıkan bir kriterdir. Bunun dışında tıp, eğitim veya sosyal hizmetler gibi alanlarda en azından 2 yıl ve üzeri tecrübe program şartı olarak istenebilir. Böylece iş deneyimi olan öğrencilerin programdan  uygulanabilirlik ve interaktif derse katılım konusunda daha fazla fayda sağlayacağı düşünülür. İngiliz üniversitelerinin bazıları hiç iş deneyimi edinmemiş öğrenci adaylarını da kabul edebilmektedir. Bu şart her bölümün alım kriterleri kısmında belirtilir.

İngilizce Dil Şartı

İngiltere’deki tüm programlar İngilizce olarak  öğretildiğinden; programı takip edebilmek, akademik literatürü İngilizce okuyabilmek, ödevleri ve tezi İngilizce yazabilmek için yeterli derecede İngilizce bilmek gerekmektedir. İngiltere’deki üniversiteler İngilizce dil şartını, kabul edilen testleri ve skorları web sitelerinde ayrıntılı olarak açıklamaktadırlar. İngiltere’de yüksek lisans için minimum IELTS 6 -6,5  düzeyinde bir İngilizce dil seviyesi istenir. Ana dili İngilizce olan bir ülkeden İngiltere’ye yüksek lisans yapmak için geliyorsanız bu şart aranmaz.

İyi Referanslar

İngiltere yüksek lisans başvurusunun olmazsa olmaz şartlarından biri, iyi referanslara sahip olmaktır. Lisans eğitiminde ders aldığınız öğretim üyelerinden ve/veya çalıştığınız kurumlardan alacağınız referanslar başvurunuzu güçlendirecektir. Referanslarda içerik olarak ders içi becerilerden, kişisel özelliklerden ve de öğrencinin alanına olan yatkınlığından bahsedilebilir.

Kurumsal referanslarda ise kişinin iş ortamındaki başarısından, uygulamaya yönelik becerilerden bahsedilebilir.

İngiltere’deki çoğu üniversite referans verilen öğretim üyelerine soru listesi göndererek bu soruları belirtilen öğrenci için cevaplamaları istenir. İngiltere’deki kabullerdeki gecikmenin temel nedeni, referans kontrolleri sırasında İngiltere’deki üniversiteler tarafından gönderilen soruların, referans veren öğretim üyeleri tarafından zamanında yanıtlanmamasıdır. Bu aşama tamamlanamadığında karar aşamasına geçilmesi gecikmekte ve gecikmelere sebep olabilmektedir.

İyi Yazılmış Bir Research Proposal

İngiltere’de master başvurularında eğer research master programına başvuruluyorsa,  iyi yazılmış ve öğrencinin çalışma alanını, tez konusunu ve çalışma planını iyi belirlediği bir research proposal kişiyi diğer adaylardan bir adım öne çıkarır.

Pre-Master Programları

İngiltere’deki pre-master programları öğrencilerin akademik olarak istenilen yüksek lisans programına yerleşmesine yardımcı olarak tasarlanmış alternatif hazırlık programlarıdır.
Pre-Master programları,  uluslararası öğrencilerin lisansüstü kabul koşullarını yerine getirme şanslarını arttırmalarını sağlar. Yoğun İngilizce konuşma eğitimi, akademik ödev hazırlama, araştırma yapma, tez yazma konusunda öğrencilere yoğun bir hazırlık eğitimi verilir. Pre-master eğitimi alan öğrenciler, okuyacakları program için ciddi bir alt yapı eğitimi aldıklarından programda daha başarılı olurlar.

Pre-Sessional English

İngiltere’deki üniversitelerin dil şartını karşılayamayan ancak akademik olarak programa kabul edilen öğrenciler şartlı kabul alırlar. İngilizce seviyesi olarak üniversitenin kabul şartları bölümünde belirtilen skoru, yani IELTS 6,5 alamayan öğrenciler dil eksikliklerine göre 5-10 hafta erken İngiltere’ye giderek üniversite bünyesinde İngilizcelerini pekiştirirler. Örneğin program şartı olarak IELTS 6,5 isteniyorsa ve öğrencinin IELTS 5,5 skoru varsa, 10 hafta İngilizce alarak programa başlayabilir. Bu programların belli başlangıç zamanları vardır. Bu tarihlerin kaçırılmaması önemlidir. Vize ise dil+master süresi kadar verilir. Öğrenci dil şartını ön İngilizce eğitimiyle karşıladıktan sonra programa başlayabilir.  Pre-sessional English programlarında da öğrencilerin akademik İngilizce, ödev yazımı, akademik yazma ve konuşma becerilerini geliştirme hedeflenir.

İngiltere Üniversitelerinde Burs

Hemen hemen tüm İngiliz üniversiteleri akademik açıdan başarılı öğrencilere burs fırsatları sunar. Burs miktarı akademik başarı ortalamasına, başvurulan üniversiteye, bazen de ülkeye bağlı olarak değişebilir. Eğer öğrenci research master programına gidiyorsa ve yayımlanmış makaleleri veya projesi varsa, öğrenci daha fazla burs da alabilir. Bazı durumlarda yüzde yüz burs bile almak mümkündür. Tüm üniversitelerin web sitelerinde burs ile ilgili bölüm bulunmaktadır ve güncel burs oranları ve başvuru tarihleri mevcuttur.

Sıkça Sorulan Sorular

Programların tamamına yakını 1 yıl (12 ay) sürer. Ocak döneminde başlayan bazı programlar 15-16 ay kadar sürer.

Eğitim süresi 1 yıl olduğu için İngiltere’deki yüksek lisans programlarının tezsiz olduğu yönünde yanlış bir algı vardır. Programların hemen hepsi tezlidir. Genelde eğitimin 9 aylık kısmında ders alıp, son 3 ayında da tezinizi hazırlarsınız.

Eğitim ücretleri gideceğiniz üniversitenin dünya sıralamalarındaki yerine (ranking), bulunduğu şehre ve okuyacağınız bölüme göre değişmekle birlikte; ortalama 10 bin GBP’den başlar, 28,000 GBP’ye kadar çıkabilir. Ortalama bir ranking’e sahip bir üniversitede MBA veya mühendislik yüksek lisansı yapmak isterseniz yıllık 14,000 – 17,000 GBP’ye okul bulmak mümkündür.

İngiltere sadece Avrupa’nın değil, dünyanın en iyi üniversitelerine ev sahipliği yapar. Bu üniversitelerde eğitim almak istediğiniz alana ve kariyer hedefinize uygun bir bölüm mutlaka bulabilirsiniz. Türk öğrenciler en çok işletme ve benzeri bölümler ile hukuk, psikoloji, mühendislik ve bilgi teknolojileri (IT) alanındaki programları tercih etmektedirler. Tıp, pilotluk, diş hekimliği ve gastronomi gibi bölümler için İngiltere pek sık tercih edilmez.

2021 yılı itibariyle İngiltere’de lisans veya yüksek lisans bitiren tüm yabancı öğrencilere 2 yıl yasal çalışma izni verilmeye başlanmıştır. Bu süre içinde isterseniz mezun olduğunuz alanla ilgili profesyonel bir işte, isterseniz de profesyonel olmayan farklı bir işte çalışabilirsiniz.

Birçok üniversite için en önemli başvuru kriteri iyi bir not ortalamasıdır. Ne kadar iyi bir ortalamanız varsa, o kadar iyi bir üniversiteden kabul alabilirsiniz. İyi haber şu ki İngiltere’de düşük ortalamalar ile de kabul alabileceğiniz üniversiteler vardır. Bunun haricinde İngilizce seviyenizin en az IELTS 6,0 – 6,5 olması beklenir. Eğer bu seviyede değilseniz öncelikle dil eğitimi ile başlayabilirsiniz. Sosyal, bilimsel ve sportif başarılarınız maalesef ki çok fazla dikkate alınmayabilir.

Açıkçası İngiliz üniversiteleri yabancı öğrencilere burs verme konusunda çok hevesli değillerdir. Ancak iyi bir ortalamanız varsa, üniversiteden iyi bir derece ile mezun olduysanız, önemli bir uluslararası başarıya imza attıysanız yüksek oranda burs alma şansınız olur.

Bunu birkaç cümle ile anlatmak pek mümkün değil ancak kısaca şöyle özetleyebiliriz: Dünyanın en prestijli üniversitelerinden birisinde, dünya standartlarında, bilimsel, başarının ödüllendirildiği bir modelde eğitim alırsınız. Dünyanın her yerinde tanınan bir İngiliz üniversitesi diploması sahibi olarak daha iyi firmalarda daha iyi maaşlarla çalışma ve kariyerinizde daha hızlı yükselme şansı elde edersiniz.

Eğer akademik kariyer yapmaya karar verdiyseniz ve yüksek lisans sonrasında doktoraya devam etmek isterseniz bunu Türkiye’ye dönmeden İngiltere içinden vizenizi uzatarak yapabilirsiniz.

Lisans ve yüksek lisans eğitim alan öğrencilerinin haftada 20 saat part-time çalışma izni vardır. Kendi alanınızla ilgili profesyonel bir firmada staj yapabileceğiniz gibi, cafe-restoran veya paket taşımacılığı gibi bir iş de yapabilirsiniz.

Yaşam masraflarınız hangi şehirde yaşadığınız ve ne tür bir konaklamada kaldığınızla ilgili olarak değişir. Londra’daki aylık konaklama + yaşam masraflarınız 1100-1300 GBP, diğer şehirlerde ise 800-1000 GBP arasında olur.
Alacağınız vize Birleşik Krallık (United Kingdom) vizesidir. Bu vizeyle İngiltere, Kuzey İrlanda, Galler ve İskoçya’ya gidebilirsiniz. Ayrıca İrlanda’yı da turist olarak seyahat etme hakkınız vardır. Eğer yeşil pasaportunuz veya Schengen vizeniz varsa diğer AB ülkelerini de ziyaret edebilirsiniz.
İngiltere’de akademik eğitim alabilmek için en önemli aşamalardan biri vize aşamasıdır. İngiltere’deki eğitiminize başlamadan önce vizenize zamanında başvuru yapmalısınız. Vize için en önemli kriterlerden biri sizin ve/veya anne veya babanızın hesabında İngiltere’deki tüm eğitim masraflarınızla birlikte 9 aylık konaklama ve yaşam masraflarınızı karşılayacak kadar bir paranın en az 28 gündür hesapta bulunuyor olması gerekmektedir. 1 aylık konaklama ve yaşam masrafı için Londra’da 1265 GBP, Londra dışında 1015 GBP baz alınır. Örneğin Londra dışındaki bir üniversiteye gideceğinizi, okulun eğitim ücretinin 15,000 GBP olduğunu ve CAS belgesi alabilmek için de okula 5000 GBP ödediğinizi düşünelim. Bu durumda banka hesabında göstermemiz gereken rakam şöyle olacaktır: (15,000£ – 5000£) + (1015£ x 9 ay) = 19,135£
Real Yurtdışı Eğitim olarak İngiltere’deki hemen hemen tüm üniversiteler için ücretsiz danışmanlık hizmeti veriyoruz. Başvuru sırasında eğer varsa okulun kayıt ücretini ödersiniz ki genelde yoktur.
• Okul başvurularının yapılması ve takibi • Okul kabul evraklarının getirtilmesi • Vize danışmanlığı • Uygun fiyata uçak bileti alımı konusunda destek • Konaklama ayarlama danışmanlığı • İsteğe bağlı olarak havalimanı transferi ayarlanması • Gidiş öncesi oryantasyon

Üniversiteden üniversiteye ve programın içeriğine göre değişmektedir. Bazı üniversitelerin MBA programları en az 2 yıl iş tecrübesi olan adaylar için uygunken, bazı üniversiteler herhangi bir iş tecrübesini şart koşmazlar. Bunun yanı sıra, en az 10 yıllık yöneticilik tecrübesi gerektiren ‘Executive MBA’ programları da vardır.

Başvuru yapmak istediğiniz üniversiteye göre istenilen not ortalaması değişir. Başka bir deyişle mevcut ortalamanız ne kadar iyiyse o kadar iyi bir üniversiteden kabul alma şansınız olur. 4,0 üzerinden 2,1 veya 2,2 gibi düşük bir ortalamayla mezun olmuş olsanız bile umudunuzu kaybetmeyin. İş tecrübesi ve/veya iyi bir niyet mektubuyla sizin için de bir okul bulmak mümkün.

Türkiye’den LLM yapmak için İngiltere’ye giden öğrencilerin büyük kısmı Business Law, Corporate Law, Commercial Law, International Financial Law gibi popüler alanları tercih etmektedirler. Bunların haricinde International Law, Maritime Law, Healthcare Ethics Law, Intellectual Property Law, Human Rights Law gibi alanlar da vardır.

Ne kadar iyi bir not ortalamanız varsa sıralamalarda (ranking) o kadar yüksek bir okuldan kabul alabilirsiniz. Ancak genel bir bilgi vermek gerekirse, en az 2,5 ve üzeri bir ortalamanız olmasında fayda var. 2,5 altı bir ortalamanız varsa da ne tür alternatifler olabileceğini öğrenmek için danışmanlarımızla görüşebilirsiniz.

En çok tercih edilen alan Klinik Psikolojidir. Bunun haricinde şu alanlarda da eğitim almak mümkündür: Forensic Psychology, Neuroscience, Clinical Child Psychology, Industrial Psychology, Sport and Exercise Psychology, Cognitive Psychology, Educational Psychology.

İngiltere’de Klinik Psikoloji yüksek lisans programları genelde 1 yıl sürer. Program fiyatları da 13,500 GBP’den başlar, 22,000’GBP ye kadar çıkar.

Okul seçimi yaparken popüler ranking sitelerine girerek başvuru yapmak istediğiniz okulun İngiltere, Avrupa ve dünya sıralamalarında nerede olduğuna bakabilirsiniz. 3,00 üzeri bir ortalamanız varsa İngiltere’nin ilk 20’si içinde yer alan bir okuldan kabul alabilirsiniz. Ancak tabii okulların eğitim fiyatlarını da göz ardı etmemeniz lazım. İlk 20’deki bir üniversiteye girmek istiyorsanız en az 18,000 GBP’yi gözden çıkarmanız lazım.
Bunun haricinde başvuru yapacağınız üniversitenin BPS (British Psycological Society) akreditasyonunun olmasına dikkat etmenizde fayda var. BPS akredite bir üniversiteden mezun olduğunuzda kolayca GBC (Graduate Basis for Chartership) üyesi olabilirsiniz. Profesyonel klinik psikolog olarak İngiltere’de çalışabilmeniz için GBC önemli bir şarttır.