Her yıl dünyanın dört bir yanından binlerce öğrenci İngiltere’ye üniversite eğitimi gitmektedir. İngiltere’nin dünyaya nam salmış kaliteli üniversiteleri, akademik mükemmellikle program çeşitliliğini birleştirerek günümüzün rekabetçi iş dünyasına ve bilim dünyasına donanımlı genç profesyoneller kazandırmaktadır.

İngiltere’de lisans eğitimi genel olarak 3 -4 yıl sürmektedir ve bölüme göre  süre değişebilmektedir. İngiltere’de mühendislikten, işletmeye, sağlık bilimlerinden, sanat ve sosyal bilimlere kadar bir çok alanda eğitim alabilirsiniz. Her programın dersleri ve kapsamı günümüzün ihtiyaçları düşünülerek, öğrenciye global beceriler kazandırılmak üzere tasarlanmıştır. Bir çok bölümün içeriğinde staj ve işe yerleştirme  opsiyonu eklenerek öğrencinin uluslararası bir ortamda tecrübe kazanması da hedeflenmektedir.

İngiltere’de üniversite eğitimi alarak  aynı zamanda dünyanın bir çok ülkesinden gelen farklı kültürlere de aşina olursunuz.  Bu da global dünyada farklı kültürleri yakından tanımanızı sağlar, gelecek için harika bir network oluşturma fırsatı sunar.

Ülkemizde maalesef bir çok öğrenci sınav sistemi nedeniyle en çok istediği bölümde ve üniversitede değil, puanının yettiği üniversite ve bölümde okumak zorunda kalmaktadır. İngiltere’de önde gelen üniversitelerde istediğiniz bölümde eğitim alabilirsiniz, bu üniversitelere yerleşmek için herhangi bir sınava girmenize gerek yoktur.

İngiltere’deki üniversitelere giriş için mezun olduğunuz lise ve lise not ortalamanız önemlidir.

Ayrıca programı okuyabilmek için gerekli seviyede İngilizce biliyor olmanız ve bunu IELTS, PTE ve diğer resmi sınavlarla belgelendirebiliyor olmanız gerekir.

Türkiye ve İngiltere’deki temel eğitim süreleri farklıdır. Bu nedenle İngiltere’nin önde gelen üniversitelerinde eğitim alabilmek için foundation  adı verilen akademik hazırlık eğitimi almanız gerekir.

Foundation(akademik hazırlık) eğitimiyle birlikte 4 yıla çıkar. İskoçya’da ise foundation eğitimi zorunlu değildir, lisans programları 4 yıl sürer. Tıp, diş hekimliği ve mimarlık programlarının süresi daha uzundur.

Yıllık eğitim fiyatları ortalama olarak 10,000 GBP den başlar ve başvuru yaptığınız üniversitenin dünya sıralamalarındaki yerine ve okumak istediğiniz bölüme göre değişir.

Foundation Nedir?

Foundation eğitimine genel olarak “akademik hazırlık”  diyebiliriz, Türkçe’de ve bizim eğitim sistemimizde tam bir karşılığı yoktur.

Türkiye’de önde gelen liselerden mezun değilseniz veya okuduğunuz lisede  IB veya A Level eğitimi almadıysanız foundation eğitimi almadan İngiltere’nin prestijli üniversitelerinden birinde üniversite eğitimi almanız zor olabilir.

Foundation programı akademik bir eğitim programı olup öğrenciyi üniversitede daha başarılı bir öğrenci olması için hazırlar. Öğrencinin akademik dil becerilerinin yanı sıra  eğitim alacağı bölümün  derslerinin temel bilgilerini de alır. Öğrenciye akademik ödev yazma, araştırma yapma, grup çalışması yapma gibi  üniversite eğitimi sırasında ihtiyaç duyacağı becerileri de kazandırır.

Öğrenciler foundation eğitimine daha düşük bir dil seviyesi ile başlayabilirler.

Öğrencilerin İngilizce seviyesine bağlı olarak foundation programları 4-12 ay sürer. Eylül ve ocak olmak üzere yılda 2 başlangıcı  bulunur, bazı üniversitelerde ve pathway okullarında Nisan başlangıçlı yoğun ve sıkıştırılmış programlar da olabilmektedir. Öğrencinin İngilizcesi ne kadar iyi seviyedeyse program süresi de o oranda kısa olacaktır.

Foundation programlarının eğitimi  nerede ve kim tarafından verilir?

İngiltere’de önde gelen bir üniversiteden mezun olmak size prestijli bir kariyerin kapısını aralayacaktır. Bunun da yolu foundation eğitiminden geçmektedir.

Foundation eğitimleri 2 şekilde alınabilir.

Öğrenciler foundation eğitimini  lisans programına da devam edeceği üniversitenin bünyesinde alabilir. Eğitim, aynı kampüste yada aynı üniversiteye bağlı farklı bir kampüste alınabilir. Öğrenci aynı üniversitede  foundation programını en az %60 başarı ile tamamladığı takdirde lisans eğitimine aynı üniversitede devam edebilir.

Kaplan, Study Group, Into, Navitas ve CEG gibi dünyanın önde gelen eğitim kurumları tarafından verilir. İçerik olarak üniversite ile aynıdır. Eğitim bu kurumların kampüsünde veya üniversitelerde verilebilir.

Öğrenci lisans eğitiminde alacağı bölümün foundation eğitimini alır.  Foundation eğitiminde; sonrasında işletme ve mühendisliğin alt alanlarından  birine devam  edeceklerin alacakları dersler farklıdır. Makine mühendisliği okumak isteyen bir öğrenci foundation sonrası isterse elektronik mühendisliğine geçiş yapabilir ancak işletme veya sosyal bilimlere geçemez. Foundation dersleri alırken aslında alacağınız temel dersler o bölümü sevip sevmeyeceğiniz yada başarılı olup olmayacağınızla ilgili size fikir verir. Yani hangi bölümde okumak istediğinize foundation okurken de karar verebilir, program değişikliği yapabilirsiniz.

Türkiye’de eğer lise eğitiminizi IB veya A level veren bir lisede tamamladıysanız İngiltere’de foundation eğitimi almadan üniversitelerin 1. sınıfına başlayabilirsiniz. Ayrıca eğer düz liseden çok iyi bir ortalama ile mezun olduysanız, İngilizce seviyeniz çok iyiyse ve de donanımlı bir öğrenciyseniz foundation okumadan üniversitelerin doğrudan 1nci sınıfına başlamak mümkün olabilir.

Pathway kurumları aracılığıyla Foundation Eğitimi Alabileceğiniz Kurumlar ve Yerleşebileceğiniz Üniversiteler

Pathway kurumları tarafından verilen foundation eğitimiyle bir çok üniversiteye geçiş yapabilirsiniz.  Prestijli İngiliz üniversitelerin anlaşmalı oldukları  bu kurumlar tarafından verilen foundation eğitimi üniversite kampüsleri içinde veya ayrı kampüslerde verilir. Foundation eğitimi sırasında üniversitenin spor salonları, kütüphane, sosyal alanlar, indirimli cafe ve restoran  ve tüm diğer sosyal imkanlarından faydalanabilirsiniz.

Hangi pathway kurumunda foundation eğitimi alarak  hangi üniversitelere yerleşebilirsiniz?

Kaplan International Pathways Partner Üniversiteleri: Aston University, Bournemouth University, City University of London, Cranfield University, Nottingham Trent University, Queen Mary University of London, University of Birmingham, University of Brighton, University of Bristol, University of Essex, University of Glasgow, University of Liverpool, University of Nottingham, University of Westminster, University of York, UWE Bristol

Study Group Partner Üniversiteleri: University Aberdeen, Cardiff University, Coventry University, Durham University, University of Huddersfield, Kingston University, Lancaster University, University  of Leeds, Leeds Becket University, University of Lincoln, Liverpool John Moores University, Royal Halloway University of London, University of Strathclyde, University of Surrey, University of Sussex

Navitas Partner Üniversiteleri: University of Portsmouth, Robert Gordon University, University of Hertfordshire, Swansea University, Anglia Rusking University, University of Plymouth, Birmingham City University, Brunel University, University of Northampton, Lancaster University, University of Leicester

INTO Partner Üniversiteleri: City University of London, Glasgow Caledonian University, Manchester Metropolitan University, University of Manchester, Newcastle University, Queen’s University Belfast, University of East Anglia, University of Exeter, University of Gloucestershire, University of Stirling.

Cambridge Education Group Partner Üniversiteleri: Birkbeck University of London, Royal Holloway University of London, Queen Mary University of London, Royal Veterinary College University of London, Goldsmiths University of London, Coventry University, University of Sunderland, London South Bank University, University of Hull, University of Reading, University of Southampton, City University of London, University of Portsmouth, Aston University, University of Reading

Foundation Eğitimine Başvuru için Gerekenler

İngiltere’de foundation eğitimi için gereken İngilizce seviyesi nedir?

İngiltere’de foundation programına başlayabilmek için belli seviyede İngilizce seviyesine sahip olmak gerekir. Bu İngilizce seviyesi başvuru yapılan kuruma göre değişmekle birlikte en az IELTS 4,0 seviyesinde olmak gerekiyor. Birçok okul en az 5,0-5,5 seviyesini şart koşmaktadır.

İngiltere’de foundation olmaksızın direkt yapılan üniversite  başvuruları için  en az IELTS 6 seviyesi gereklidir.

IELTS haricinde alternatif olarak PTE sınavını da deneyebilirsiniz.  Foundation programı için UKVI IELTS veya  SELT listesindeki kabul edilen sınavlardan birine girmeniz gerekir.

İngiltere’de foundation eğitimi ücreti ne civardadır?

İngiltere’de foundation okumak için gerekli toplam süre öğrencinin İngilizce seviyesine bağlı olarak 2, 3 veya 4 dönem olabilir. Hem İngilizce seviyesi hem de başvuru yapılan üniversiteye bağlı olarak değişmekle birlikte foundation programlarının eğitim maliyeti 12,000 GBP ile 20,000 GBP arasında değişir. Konaklama + yaşam masrafı olarak da Londra için aylık 1300 GBP, Londra dışındaki şehirler içinse aylık 1100 GBP ayrılabilir.

İngiltere’de üniversite ve lisans programları ile ilgili detaylı bilgi almak ve başvuru yapmak için Real Yurtdışı Eğitim’in deneyimli danışmanlarından ücretsiz hizmet alabilirsiniz.