İngiltere Öğrenci Vizesi

Danışmanlarımızdan Vize Hizmetlerimiz Hakkında Ücretsiz Bilgi Alın

İngiltere, yani Birleşik Krallık, Türkiye’den İngiltere’ye gitmek isteyen öğrencilere vize almayı zorunlu kılan ülkelerden biridir. Kişilerin vize başvurularını şahsen yapmaları gerekmektedir. 

İngiltere’de eğitim almak isteyen öğrencilerin başvurabilecekleri iki tip vize mevcuttur. Öğrencinin başvuracağı vize türü, eğitim alınacak programa ve süresine göre seçilmektedir. Bu vizeler “Öğrenci Ziyaretçi Vizesi” ve “PBS Tier 4 Genel Öğrenci Vizesi”dir. 

Öğrenci Ziyaretçi Vizesi

Öğrenci ziyaretçi vizesine öğrenciler minimum 15 saatlik bir kursa kayıt yaptırdıkları takdirde başvurabilmektedirler.

Bu vize, 6 ve 11 ay süreyle olmak üzere 2 türdür ve İngiltere içinden uzatılamamaktadır. Bu iki vize türünde de öğrencilerin çalışma izni bulunmamaktadır. İngiltere’de 6 aya kadar eğitim alacaklar, “student visitor visa”ya; daha uzun süre sadece dil eğitimi almak isteyen öğrencilerse “extended student visitor visa” olarak adlandırılan 11 aylık vizeye başvurabilirler. Bu durumda dil eğitimlerini maksimum 11 aya kadar uzatma şansları olacaktır. Extended student visitor visa için gereken belgeler, normal ziyaretçi öğrenci vizesi için gereken belgelere aynı olup; sadece vize ücreti biraz daha yüksektir.

Öğrenci ziyaretçi vizesiyle ülkeye giriş yapan öğrencilerin çalışma izinleri ve aile bireylerini kendileriyle birlikte götürme hakları yoktur.

PBS Tier 4 Genel Öğrenci Vizesi

Genellikle 6 ay ve daha uzun süreli programa gitmek isteyenler ve/veya süresi ne olursa olsun bir programdan sonra başka bir programa katılmayı planlayanlar için alınması gereken vize tipidir.

Bu vize tipinde değerlendirme TIER 4 adı verilen 40 puanlı bir sistem üzerinden yapılmaktadır.

TIER 4 sisteminde, 30 puan okuldan alınacak olan CAS (Confirmation of Acceptance for Studies/Kabul Mektubu) kabul belgesinden ve 10 puan ise öğrencinin eğitim ve genel yaşam giderlerini gösterdiği banka hesabından verilmektedir. Öğrencinin vize alabilmesi için 40 puanın hepsini alması gerekmektedir.

Bu vize uzatılabilir bir vizedir. İngiltere’de öğrencilik durumu devam ettiği sürece ilgili kuruma başvurularak vize süresi uzatılabilir. 

Birleşik Krallık, 2011 Temmuz ayından itibaren İngiltere dil eğitimi ve sertifika/diploma programlarına katılan öğrenciler için çalışma izinlerini tamamen kaldırmış bulunmaktadır. Sadece devlet üniversitelerinde lisans veya lisansüstü eğitim alan öğrencilere haftada 20 saat çalışma hakkı tanımıştır.

Detaylı bilgi almak ve başvuru yapmak için 0216 348 4838 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz veya bilgi istek formunu doldurabilirsiniz

BİLGİ İSTEK FORMU

Ücretsiz Bilgi İstek Formumuzu Doldurun Danışmanlarımız Sizinle Hemen İletişime Geçsin

Bilgileriniz
Eğitim Tercihleriniz