En Ucuz Hangi Ülkede Üniversite Okunur?

Danışmanlarımız sizi bilgilendirsin?

Türk öğrencilerine artık yurtdışında üniversite için herhangi bir sınır yoktur. Globalleşen dünyanın da etkisiyle Türk öğrenciler artık dünyanın her yerine üniversite eğitimi almaya gidiyorlar. Türk öğrenciler üniversite eğitimi için uzun yıllar Amerika, İngiltere Kanada, Avustralya ve de Almanya ve Fransa gibi Avrupa’nın önde gelen büyük   ülkelerine lisans ve yüksek lisans eğitimi için gitmeyi tercih etmişlerdir. Hala bu ülkelere Türkiye’den hatırı sayılır sayıda öğrenci gitmektedir. Ancak Erasmus ve diğer öğrenci değişim programlarının etkisiyle ve Türkiye’deki özel üniversite maliyetlerine yakın ücretlerle yurtdışında üniversite okumak mümkün olunca Türk öğrenciler için yurtdışında üniversite için tercih edilen ülkeler de artmıştır.

Ancak artan döviz kurunun etkisiyle yurtdışında üniversite okumanın da maliyeti artmıştır. Aileler artık yurtdışında üniversite için maliyet avantajı sağlayan daha ekonomik ülkelere yönelmektedir.

Yurtdışında üniversite okumanın maliyeti ülkeden ülkeye farklılık gösterir. Bazı Avrupa ülkelerinde Yüksek Öğrenim Kurumu(YÖK)  denkliği olan ve Avrupa Birliği ve tüm dünyada denkliği olan üniversitelerin yıllık eğitim maliyetinin ortalama olarak 2.000€ civarından başladığını söyleyebiliriz.    Avrupa’da üniversite eğitiminin yıllık maliyeti 20 000Euro’ya kadar çıkabilmektedir.

Türk öğrencilerin üniversite eğitimi için en çok tercih ettiği ülkelerin başında İngiltere gelmektedir. İngiltere’de en ekonomik üniversitenin yıllık 9500 Sterlinden başlar. İngiltere’de üniversitelerin yıllık ücreti 25.000 Sterline kadar çıkabilmektedir. Bununla birlikte İngiltere’de lisans programları 3 yıl, yüksek lisans programları ise 1 yıl sürer. İngiltere’de üniversite eğitim maliyetleri üniversitenin dünya sıralamasındaki yerine, bulunduğu şehre ve programa göre değişiklik gösterir.

Günümüzde her sektörde olduğu gibi yurtdışında üniversite okumanın da maliyeti artmaktadır. Ancak Türkiye’de de özel üniversitelerin yıllık eğitim ücretleri de çok düşük sayılmaz. Bu durumda aileler hem çocuklarının yurtdışında kaliteli almaları için hem de Türkiye’deki sınav stresini yaşamaları için çocuklarına yurtdışında üniversite okutmak için her anlamda imkânlarını zorlamaktadır.

Yurt dışında eğitim görmek isteyen pek çok öğrenci günümüzde daha uygun ve masraf açısından yüksek ve sürpriz maliyetler çıkarmayan üniversite arayışına girmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki aileler toplam maliyeti hesaplarken üniversitenin eğitim ücreti kadar gidilen ülkenin ve şehrin konaklama ve diğer giderlerini de göz önünde bulundurmalıdırlar.

Bazı ülkelerde eğitim dili ülkenin kendi dili olabilmektedir. Eğer İngilizce eğitim veren yurtdışı üniversite arıyorsanız üniversite ve programa bakarken eğitim dilini mutlaka kontrol etmelisiniz.

Ancak yine de iyi eğitimi daha uygun fiyatlarla almak isteyen öğrencilerin bu alanda bakması gereken pek çok üniversite seçeneği bulunmaktadır. Türk öğrencilerin bu anlamda mutlaka göz atması gereken ve  en  ekonomik yurtdışı üniversite seçeneklerini aşağıda bulabilirsiniz.

Yurtdışında Üniversite için Tercih Edebileceğiniz En Ekonomik Ülkeler

  • İtalya
  • Avusturya ve Almanya
  • Doğu Avrupa Ülkeleri
  • Kanada
  • İngiltere
  • İrlanda
  • Avustralya

İTALYA

İtalya; Amerika, İngiltere ve Kanada gibi ülkelere oranla yaşam maliyeti düşük olan, köklü geçmişe sahip pek çok üniversiteye ev sahipliği yapan bir ülkedir.

Ortalama eğitim bedeli: İtalya devlet üniversitelerinde AB vatandaşı olmayan ülke vatandaşlar için yıllık 1.000 -2500 Euro arasındadır. İtalyan özel üniversitelerindeki yıllık eğitim ücretleri ise 5,000-30,000 Euro arasında değişmektedir

Artılar: İtalya kaliteli eğitim, AB ülkelerine vizesiz seyahat, eğitim sırasında burs ve eğitim sonrası global firmalarda kolay işe yerleşme olanağı sunar. Eğitim dili İngilizce olan üniversiteler ve programlar bulunabilir.

AVUSTURYA VE ALMANYA

Almanya ve Avusturya; Avrupa’da uluslararası öğrencilerin üniversite eğitimi için en çok tercih ülkelerin başında gelirler.

Ortalama öğrenim bedeli: Türkiye’de üniversiteye yerleşmiş öğrencilerin tercih edebileceği bu 2 ülkede eğitim maliyetleri oldukça düşüktür. Almanya’da devlet üniversitelerinde üniversite eğitimi ücretsizdir. Avusturya’da AB dışından gelen öğrencilere dönemlik 1000- 1500 Euro civarındadır. Yaşam masrafları ciddi olarak düşünülmesi gereken bir faktördür. Birçok devlet üniversitesinde eğitim dili Almanca’dır, İngilizce program sayısı sınırlıdır. O nedenle Almanca öğrenmek için de uzun bir zaman ayırmanız gerekebilir.

Artılar: Almanya ve Avusturya yüksek eğitim kalitesi, AB ülkelerine vizesiz seyahat, eğitim sırasında  part-time çalışma izni  ve eğitim sonrası Alman kökenli global firmalarda kolay işe yerleşme olanağı sunar.

DOĞU AVRUPA ÜLKELERİ

Yurtdışında daha ekonomik ücretlerle üniversite okumak isteyen Türk öğrenciler  son yıllarda Erasmus değişim programının da etkisiyle Doğu Avrupa üniversitelerini tercih etmeye başladılar.

Türk öğrenciler Erasmus programı için en çok Polonya, Estonya, Litvanya, Bulgaristan, Romanya ve Macaristan gibi Doğu Avrupa ülkelerini yaşam masraflarının düşük olması sebebiyle tercih etmektedir.  Bu ülkeler artık üniversiteyi yurtdışında düşük maliyetle okumak isteyenlerin de gözdesi durumundadır.

Bu ülkeler için Polonya en fazla sayıda Türk öğrenciye ev sahipliği yapar.
Polonya’daki üniversitelere her yıl gerek Erasmus değişim programı gerekse üniversite okumak için 1000 civarında Türk öğrenci gitmektedir. Polonya’da sunulan İngilizce programların fazlalığı ve ülkenin yaşam maliyetlerinin ucuz olması üniversite okumak  için Polonya’nın  tercih edilmesinde en büyük etkendir. Polonya’da ekonomi, mühendislik  gibi eğitim alabileceğiniz çok iyi üniversiteler bulunur.

Polonya kadar olmasa da Macaristan ve Çekya’da da her yıl giden Türk öğrenci sayısı artmaktadır. Bu ülkelerin yaşam maliyeti konaklama dahil aylık 600-1000 Euro civarındadır.

Estonya, Litvanya, Letonya, Romanya gibi Doğu Avrupa ülkeleri de ucuz ve kaliteli eğitimle birlikte öğrencilere rahat ve konforlu yaşam sunması sebebiyle daha çok bilinmeye ve tercih edilmeye başlanmıştır. Mühendislik ve sosyal bilimlerde eğitim alabileceğiniz birçok üniversite seçeneği mevuttur.

KANADA

Kanada üniversiteleri dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alır. Kanada’nın eğitim standartları ilkokuldan üniversiteye her seviyede dünyanın en iyileri arasında yer alır. Türkiye’den her yıl yüzlerce öğrenci eğitim almak için Kanada’yı tercih etmektedir.

Kanada üniversitelerinde yıllık eğitim ücreti ortalama 18 000CAD’dan başlar.  Ancak yüksek eğitim Kanada’da sadece üniversitelerde verilmez. Kanada’da üniversite düzeyinde eğitim alabileceğiniz kolejler ve politeknik okullar vardır.  Kanada’nın hemen her bölgesinde bulunan bu okullarda eğitim ücreti yıllık 8000CAD’dan başlamaktadır.

Kanada eğitim maliyeti çok düşük olmasa da eğitim sonrası verdiği 3 yıla varan çalışma izni ve göçmenlik fırsatları nedeniyle tercih edilmektedir. Öğrenciler Kanada’nın ve dünyanın önde gelen firmalarında çalışabilirler ve eğitim sırasında harcadıkları masrafları çıkarabilirler.

İNGİLTERE

İngiltere eğitim maliyetlerinin Pound cinsinden olduğu düşünülürse ve Türkiye’de kurların oldukça yüksek olduğu hesaba katılırsa çok düşük olduğu söylenemez. Ancak yine de Londra dışındaki şehirlerde yıllık 9500 GBP’den başlayan ücretlerle üniversite eğitimi alınabilir. İngiltere’de lisans eğitimleri 3 yıl, yüksek lisans eğitimleri ise 1 yıl sürer. İngiltere, eğitim sırasında part-time çalışma izni ve üniversite eğitimi sonrasında 2 yıl çalışma izni vermektedir. Bu haklar da göz önünden bulundurulursa maliyetleri büyük oranda amorti etmek mümkündür.

İRLANDA

İrlanda, sayısı az ama çok kaliteli üniversiteleri ve politeknik okullarıyla  son yılların parlayan yıldızıdır. Yüksek öğrenim ücretleri yıllık 7500 Euro’dan başlamaktadır. İrlanda, eğitim sırasında part-time çalışma izni ve üniversite lisans eğitimi sonrasında 1 yıl çalışma izni vermektedir. Bu haklar da göz önünden bulundurulursa İrlanda’da eğitimin toplam maliyeti büyük oranda düşmektedir.

AVUSTRALYA

Aileler üniversite eğitimi için Avustralya’yı uzak bulsa da öğrencinin Avustralya’da alacağı kaliteli üniversite eğitimi, eğitim sonrası iş ve göçmenlik imkanları da düşünüldüğünde bu mesafeyi gitmeye değer bulmaktadır. 45 civarındaki üniversite ve yüksek eğitim veren kolejlerde eğitim ücreti yıllık 15000 AUD’dan başlar. Öğrenciler lisans eğitimi sırasında da diğer ülkelerden farklı olarak full-time çalışabilir ve eğitim ve yaşam masraflarını büyük oranda karşılayabilmektedir. Eğitim sonrası verilen 4 yıla varan çalışma izni de öğrencileri Avustralya’da üniversite okumaya teşvik etmektedir.

Real Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak size en uygun yurt dışı eğitim seçeneklerini sunmak temel hedefimiz. Siz de yurt dışında eğitim almak istiyor ama hangi ülke olması gerektiğine karar veremiyorsanız, gelin size Real Yurtdışı Eğitim’in tecrübeli yurtdışı eğitim danışmanları rehberlik etsin.  Yurtdışı eğitim fırsatlarımızla ilgili bilgi almak için bize mesaj atabilir ya da 0(212) 236 57 93 numaralı telefonumuzdan bizi arayarak danışmanlık randevusu oluşturabilirsiniz.

Bunlarda İlgininizi Çekebilir!

Shafston English Gold Coast Image

Shafston English Gold Coast

Genel Bilgiler Kurs Programları Konaklama Seçenekleri Neden Shaftson English Sosyal Aktiviteler Avustralya Dil Okulu Fiyatları Avustralya Ülke Bilgileri Avustralya’da Konaklama Genel Bilgiler 26 yıldan beri

Malvern House Manchester Dil Okulu

Malvern House Manchester

Genel Bilgiler Kurs Programları Konaklama Seçenekleri Neden Malvern House? Manchester’da Gezilecek yerler Tanıtım Videosu İngiltere Dil Okulu Fiyatları İngiltere Ülke Bilgileri İngiltere’de Konaklama Genel Bilgiler

Malvern House Brighton Image

Malvern House Brighton

Genel Bilgiler Kurs Programları Konaklama Seçenekleri Neden Malvern House? Gezilecek yerler Tanıtım Videosu İngiltere Dil Okulu Fiyatları İngiltere Ülke Bilgileri İngiltere’de Konaklama Genel Bilgiler Malvern

BİLGİ İSTEK FORMU

Ücretsiz Bilgi İstek Formumuzu Doldurun Danışmanlarımız Sizinle Hemen İletişime Geçsin

Bilgileriniz
Eğitim Tercihleriniz