Avustralya’da Part-time Çalışmak

Avustralya devleti öğrenci vizesiyle dil eğitimi, lisans ya da yüksek lisans programlarında eğitim almaya gelen öğrencilere yasal çalışma izni tanır.

İngilizce konuşulan ülkeler için eğitim süresine ve türüne bakılmadan çalışma izni veren tek ülke Avustralya’dır. İngiltere, Amerika, Kanada, Malta, Güney Afrika’da  İngilizce dil eğitimi alan öğrencilere çalışma izni verilmemektedir. Yeni Zelanda’da 12 hafta ve üzeri eğitim alan öğrencilere, İrlanda’da ise 25 hafta ve üzerinde İngilizce eğitim alan öğrencilere çalışma izni verilmektedir. Bu anlamda Avustralya’ya eğitim için giden öğrenciler için diğer bir çok ülkeden  çok daha avantajlıdır.

Avustralya’da eğitim alan öğrencilerin 2 haftada 40 saat çalışma izni vardır ve öğrenciler bu 40 saatin tamamını birinci hafta kullanabilecekleri gibi, birinci hafta 20 saat, ikinci hafta 20 saat şeklinde de kullanabilirler.Öğrencilerin tatillerde tam zamanlı çalışma izinleri vardır ancak bu tatiller okulların sömestr arası verdiği veya öğrencilerin tatilde sayıldığı dönemleri kapsar, hafta sonu tatillerini kapsamaz.

Eşleriyle giden öğrencilerin da çalışma izinleri vardır. Eğer öğrenci ELICOS yani İngilizce eğitimi veya sertifika veya diploma programı ve üniversitede lisans okuyorsa eşin de öğrenciyle aynı saat çalışma izni vardır yani 2 haftada 40 saat çalışma izni vardır ancak öğrenci master veya doktora yapıyorsa öğrencinin eşinin full-time çalışma izni vardır.

Öncelikle Avustralya’da iş bulma şansınız direkt olarak İngilizce seviyenize bağlıdır. Eğer iyi seviyede bir İngilizceniz varsa (orta üstü seviye) 1 ay içinde iş bulmanız olasıdır.

Avustralya’da öğrenciler daha çok cafe, restoran ve coffee shoplarda çalışmaktadır. Kahve Avustralya’da bir tutkudur ve Avustralya’da insanlar kahvesini yapacak baristayı bile seçecek kadar kahve konusunda hassastırlar. İyi baristalar için Avustralya’da iş imkanı oldukça iyidir. Saat ücretleri de 16-25 AUD/saat.

Barista ve restoran işleri dışında özellikle erkek öğrenciler bahçe işleri, boya-badana işleri gibi işler de bulabilirler. Kız öğrenciler de çocuk bakma vb işlerde çalışabilirler.Avustralya’da ortalama saat ücreti 16 AUD’dır.

Avustralya’da part-time iş ilanları konusunda faydalanabileceğiniz en güzel sitelerden biri:

http://www.gumtree.com.au/

Bu siteye iş arayanlar da ücretsiz ilan bırakabilmektedirler.

Part-time bile iş arıyor olsanız başvurduğunuz işe uygun bir CV hazırlamanız gerekir.

Siteden yaptığınız başvurulara ek olarak şehir merkezindeki restoran ve cafeleri dolaşarak CV’nizi bırakmanız da iş bulmak konusunda size yardımcı olabilir.

Ancak Avustralya’da iş imkanı çok, hem masraflarımı karşılarım hem de okulumun parasını öderim diye gitmenizi asla önermeyiz.Avustralya’da çalışarak eğitim masraflarınızı karşılamanız çok zordur. Yaşam masraflarınızı 1-3 ay sonra kendiniz karşılayacak duruma gelebilirsiniz ancak lisans, master gibi üniversite eğitiminizin ücretini karşılamanız pek olası değildir.

Ayrıca Avustralya’da Türkiye’de yaptığınız veya okuduğunuz alanla ilgili profesyonel bir iş arıyorsanız öğrenci vizesiyle profesyonel alanlarda çalışmak çok zordur. Ancak Avustralya’da eğitim sonrası turizm, mühendislik, finans sektörlerinde iş bulabilirsiniz. Ayrıca IT alanında da oldukça iyi iş imkanları bulunuyor.

Profesyonel bazı iş arama siteleri:

www.seek.com.au

www.careerone.com.au

www.mycareer.com.au