Avustralya’da Dil Eğitimi Alırken Çalışabilir miyim?

Danışmanlarımız sizi bilgilendirsin?

Avustralya güney yarım kürede yer alan bir ülkedir ve Avustralya’nın resmi dili İngilizcedir. Tüm bir kıtayı kaplayan tek ülke Avustralya’dır. Başkenti Canberra’dır ve en büyük şehri Sydney’dir. Avustralya canlı, enerjik, ve sıcakkanlı bir ülkedir. Ana dili İngilizce olan, yaşam standartlarının oldukça yüksek olduğu, maliyet açısından diğer ülkelere kıyasla daha düşük olan, tropikal iklimi ile yaşamak ve dil eğitimi almak için çoğunlukla tercih edilen ülkelerden bir tanesidir. Avustralya yabancı öğrencilere uluslararası alanda kabul gören ve dünya çapında imkanlar sağlayan bir eğitim sunmaktadır. Avustralya’ya her yıl dil eğitimi almaya gelen binlerce uluslararası öğrenci vardır.

İngiltere ve Amerika ile kıyaslandığında Avustralya’da dil eğitimi maliyeti oldukça makuldür. Bunun en büyük sebebi Avustralya dolarının değeri ve Avustralya’nın uluslararası öğrencilere verdiği yasal çalışma iznidir. Avustralya’da aylık kazanacağınız para ile kira, cep harçlığı gibi yaşamsal maliyet harcamalarınızı büyük oranda karşılayabilirsiniz. Bu avantajlar göz önüne alındığında Avustralya maliyet açısından diğer ülkeler ile kıyasla oldukça avantajlıdır.

Avustralya’da öğrenciler dil eğitimi aldıkları süreçte çalışma fırsatı bulabilirler. Haftada en fazla 20 saat yarı zamanlı çalışma izni olan öğrencilerin tatil zamanlarında da tam zamanlı çalışma izinleri olur. Öğrencilerin Avustralya’da çalışma iznini alabilmeleri için  Avustralya’da bir okula kayıt olarak COE alarak, öğrenci vizesiyle Avustralya’ya giriş yapmaları gerekmektedir.  1 Temmuz 2016 vize düzenlemeleriyle  artık tüm eğitim programları subclass 500 vize kategorisi altında birleştirilmiştir ve  öğrencilere vizelerini Avustralya içinden uzatma imkanı sunulmaktadır.

Avustralya’da öğrencilerin genelde çalıştığı yerler kafeler, barlar, restoranlar ve oteller gibi işletmelerdir. Öğrencilerin buralarda alacakları ücretler saatlik 16-25 Avustralya Doları olarak belirlenmiştir.

Avustralya’da farklı tipte eğitim programları mevcut olsa da tüm öğrenciler çalışma hakkına sahiptir. Öğrenciler akademik dönemlerde 2 haftada 40 saat, akademik dönemler dışındaki tatil zamanında ise süresiz çalışma hakkına sahiptir. Öğrenciler okulda okuma hakkı kazansa dahi okul resmi olarak başlamadan çalışma hakkına kesinlikle sahip olamazlar.

Avustralya öğrencilere yönelik işler açısından birçok alternatif sunan bir ülkedir. Bir çok şirket ve firmada yarı zamanlı öğrenciler çalışmaktadır. Özellikle turizm, tarım, satış-pazarlama gibi sektörlerde yarı zamanlı iş olanakları daha çok bulunmaktadır. Avustralya hükümeti siz öğrenci olarak çalışırken dahi bir çok yasa ile haklarınızı güvence altına almaktadır. Asgari ücret, iş sağlığı ve güvenliği, günlük maksimum çalışma saatleri gibi kurallar yarı zamanlı işler için de geçerlidir. Bu haklardan birinin ihlali durumunda, size verilen Tax File Number (TFN) aracılığıyla bu durumu Avustralya hükümetine  bildirebilirsiniz. Tax File Number (TFN) ; Avustralya hükümeti tarafından size verilen bir kod ve bu kod aracılığıyla iş durumunuz takip edilmektedir. İş başvurunuz öncesinde Tax File Number servisine başvurabilirsiniz.

Avustralya’da lisans eğitiminde bir çok öğrenci hizmet sektöründe yüksek lisans öğrencileri ise bölümleri ile ilgili şirketlerde asistan olarak çalışmaktadır. Hizmet sektörü  genellikle restoranlar, fast food zincirleri ve konaklama hizmeti sağlayan şirketlerden oluşmaktadır. Hizmet sektöründe çalışan öğrencilerin en büyük avantajlarından biri iş ortamında bir çok kişiyle sosyalleşme imkanı yakalanmasıdır. Bu da öğrencilere İngilizcelerini geliştirme fırsatı sunar.

Avustralya’da Üniversiteler de öğrencilerin yarı zamanlı iş bulmalarına yönelik aktif kariyer politikaları yürütmektedirler. Üniversitelerin kariyer merkezleri öğrencilere yönelik bir çok iş ilanı yayınlamakta ve hem üniversite bünyesinde staj hem de çeşitli firmalarda  yarı zamanlı iş imkanı sağlamaktadır. İş arama ve kabul aşamasında yurt dışından gelen uluslararası öğrenciler Avustralyalı öğrencilerin tüm haklarına sahip olduklarından bir çok yabancı öğrenci üniversiteler aracılığıyla çalışma imkanı bulmaktadır.

Yabancı bir ülkede  en çok zorlanacağınız konulardan bir tanesi de iş ilanlarını hangi kaynaklardan ve nasıl takip edeceğiniz konusudur. Üniversitenizin iş ilanı listesinde size uygun bir iş bulamazsanız  gumtree.com.au, seek.com.au ve Australian Jobsearch  sitelerinde profil oluşturarak binlerce iş ilanına ulaşabilirsiniz. Medya ,müzik ve sanat öğrencilerine yönelik https://www.pedestrian.tv/jobs/ linkinden bu bölümlerle ilgili ilanlara ulaşabilirsiniz. Ayrıca size tavsiyemiz https://www.theloop.com.au/ linkinden ulaşabileceğiniz The Loop sitesinde de profil oluşturup iş aramanızdır. Günlük gazete ve dergilerin sarı sayfaları da  iş bulma konusunda size faydalı olacaktır.

Avustralya’da eğitim görüyorsanız  ve eğitim görmeyi düşünüyorsanız okul hayatınız boyunca bir çok işte çalışma şansına sahip olabilir, bütçe ve kariyerinize önemli katkılar sağlayabilirsiniz.

Bunlarda İlgininizi Çekebilir!

Shafston English Gold Coast

Genel Bilgiler İngilizce Kurs Programları Neden Shaftson English Gold Coast? Konaklama Seçenekleri Okulun Sunduğu İmkanlar Tanıtım Videosu & Galeri Konum Avustralya Dil Okulu Fiyatları Avustralya

Malvern House Manchester Dil Okulu

Malvern House Manchester

Genel Bilgiler Kurs Programları Konaklama Seçenekleri Neden Malvern House? Manchester’da Gezilecek yerler Tanıtım Videosu İngiltere Dil Okulu Fiyatları İngiltere Ülke Bilgileri İngiltere’de Konaklama Genel Bilgiler

Malvern House Brighton Image

Malvern House Brighton

Genel Bilgiler Kurs Programları Konaklama Seçenekleri Neden Malvern House? Gezilecek yerler Tanıtım Videosu İngiltere Dil Okulu Fiyatları İngiltere Ülke Bilgileri İngiltere’de Konaklama Genel Bilgiler Malvern

BİLGİ İSTEK FORMU

Ücretsiz Bilgi İstek Formumuzu Doldurun Danışmanlarımız Sizinle Hemen İletişime Geçsin

Bilgileriniz
Eğitim Tercihleriniz