Avustralya Öğrenci Vizesi

Danışmanlarımızdan Vize Hizmetlerimiz Hakkında Ücretsiz Bilgi Alın

Avustralya ister dil eğitimi olsun ister lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi olsun; yurtdışında eğitim almak için en çok tercih edilen ülkelerden biridir. Uluslararası öğrencilere tanıdığı birçok ayrıcalık ile Avustralya, dünyadan dört bir yanından birçok öğrencinin eğitim destinasyonudur. 

Avustralya’nın dünya sıralamalarında (ranking) en üstlerde yer alan prestijli okullarında lisans, yüksek lisans veya doktora eğitimi alabilir; odağında sektörel beceri kazandırmak olan TAFE kolejlerinde sertifika ve diploma programlarına katılabilirsiniz. Aynı zamanda Avustralya, ana dilinin İngilizce olması sebebiyle de İngilizce dil eğitimi almak için hiç düşünmeden tercih edebileceğiniz bir ülkedir.

Avustralya’da eğitim almak isteyen 6 yaş ve üzeri tüm uluslararası öğrencilerin başvurması gereken vize türü, öğrenci (Subclass 500) vizesidir. 

Eğer Avustralya’da eğitim almak isteyen 18 yaşın altındaki öğrenciniz ebeveyni, yasal koruyucusu veya akrabası iseniz, Subclass 590 (Student Guardian Visa) vizesine başvurmanız gerekmektedir.

Eğer Avustralya’da 12 haftaya kadar kısa süreli eğitim almayı düşünüyorsanız, ziyaretçi (Subclass 600) vizesine başvurabilirsiniz. Ancak bu vize türünde yasal çalışma izniniz bulunmayacaktır.

Vize başvurunuzun olumlu sonuçlanması için doğru ve eksiksiz bir vize başvurusu yapmanız gerekmektedir. Öğrenci (Sublass 500) vizesi ile ilgili önemli detayları aşağıda derledik. Buna ek olarak, dilerseniz Department of Home Affairs sitesinden veya Real Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı’na ulaşarak da öğrenci vizesi ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Avustralya Öğrenci Vizesi (Subclass 500)

Avustralya Öğrenci Vizesi, Avustralya’da eğitim almak isteyen öğrencilerin başvurması gereken bir vize türüdür. Bu vize ile tanımlanan haklarınız şunlardır:

 • Avustralya’da bir eğitim kurumunda tam zamanlı olarak eğitim alabilirsiniz.
 • Kendi vizenize bağlı olarak aile üyelerinizi beraberinizde getirebilirsiniz. (Aile üyeleriniz kavramı partneriniz ve/veya çocuğunuzu kapsamaktadır. Anne, baba ve kardeşlerinizi beraberinizde getirmeniz mümkün değildir.)
 • İki haftada toplam 40 saat olacak şekilde yasal çalışma hakkında sahip olabilirsiniz. Bu çalışma hakkı ile saati 21.35 AUD’den başlayan ücretlerle çalışabilirsiniz. (Bu süre 30 Haziran 2023 tarihine kadar haftada 40 saat olarak güncellenmiştir.)
 • Vizenizi uzatmak istediğiniz takdirde, Avustralya içerisinden online olarak başvurunuzu yapabilirsiniz.
Avustralya Öğrenci (Subclass 500) Vizesi Başvurularında Aranan Genel Şartlar
 • Başvurmak isteyen öğrencinin en az 6 yaşında olması gerekmektedir.
 • Aktredite bir okulda, tam zamanlı bir eğitim programına kaydolduğunuzu kanıtlayan COE (Confirmation of Enrolment) belgesini temin etmeniz gereklidir.
 • Avustralya’da bulunacağınız süreyi tamamen kapsayan, sizin ve aile üyeleriniz için geçerli olan bir sağlık sigortası (OSHC) yaptırmanız gerekmektedir.
 • Eğer İngilizce dil eğitimi dışında bir eğitim alacaksanız, İngilizce dil seviyenizi gösteren belge sunmanız gerekmektedir. 
 • Avustralya’da bulunacağınız süre boyunca finansal zorluk çekmeyeceğinizi kanıtlamak için, beklenen miktarda paranın sizin veya sponsorunuzun banka hesabında gösterilmesi gerekmektedir. 
 • Avustralya’nın belirlediği genel sağlık ve karakter gereksinimlerini karşılamanız gerekmektedir.
 • Avustralya’da geçici bir süre kalacağınızı (GTE – Genuine Temporary Entry), oraya sadece eğitim için gittiğinizi kanıtlamanız gerekmektedir. 
 • Eğer eğitim alacak öğrenci 18 yaşının altında ise, Avustralya’da kalacağı süre boyunca finansal destek, konaklama ve sağlık ihtiyaçları, konaklama desteği ve sosyal yaşam gereksinimleri gibi orada bulunduğu süre boyunca oluşabilecek tüm ihtiyaçlarını karşılayabileceğine dair planlamanın yapılmış olması gerekmektedir. (Welfare Arrangements)

Not: Vize başvuru süreçleri ve başvurulan ülkenin beklentileri zaman zaman karışıklıklara sebep olabilir. Başvurunuzu minimum stresle ve en doğru şekilde yapmak istiyorsanız Real Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile iletişime geçebilirsiniz. Danışmanlarımız tecrübeleri ile sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyacaklardır.

Avustralya Öğrenci (Subclass 500) Vizesi ile İlgili Önemli Notlar
 • Vizenize Avustralya dışından başvuruyorsanız, planladığınız eğitim başlangıç tarihinden en az 3 ay önce başvurmanız tavsiye edilmektedir.
 • Avustralya Öğrenci Vizesi başvuruları genellikle 2-12 hafta arasında sonuçlanmaktadır. Ancak bu süre, vize başvuru yoğunluğuna göre uzayabilmektedir. Farklı vize türlerinin ortalama sonuçlanma sürelerini processing time for other sectors sayfası üzerinden kontrol edebilirsiniz.
 • Başvurunuza aile üyelerinizi, yani partnerinizi ve/veya çocuğunuzu dahil etmeniz yasal hakkınızdır. Ancak, aile üyeleriniz sizinle seyahat etmeyecek olsalar dahi, ileride yanınıza gelme ihtimallerini göz önünde bulundurarak, başvurunuzda aile üyelerinizi yine de beyan etmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde, yanınıza gelmek istediklerinde yeni bir başvuru yapmanız ve ilk başvurunuzda neden beyan etmediğinizi açıklamanız gerekecektir.
 • Vize başvuru ücreti 660 AUD’dır. Her aile üyeniz için ayrıca başvuru ücreti ödemeniz gerekmektedir. Tahmini vize ücretini Visa Pricing Estimator sayfası üzerinden hesaplayabilirsiniz.
 • Orada bulunacağınız süreyi kapsayan, hem kendiniz hem aile üyeleriniz için sağlık sigortası (OSHC) yaptırmanız zorunludur. Ne tür bir sağlık sigortası yaptıracağınızı bilmiyorsanız, OSHC sağlık sigortası sağlayıcıları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 • Vize başvuru sürecinizi hızlandırmak için, İngiltere’nin aksine, herhangi ekstra bir prosedür uygulanmamaktadır. Her başvuru, başvuran kişinin beklenen gereksinimleri karışlayıp karşılamamasına göre sonuçlanmaktadır.
 • Eğer hali hazırda bir öğrenci vizeniz varsa ve Avustralya içindeyseniz, online olarak yeni bir başvuru yaparak vizenizi uzatmanız mümkündür. Herhangi bir sorun çıkmaması adına, mevcut sürenizin bitiş tarihinden en az 4 hafta önce başvuru yapmanız önerilmektedir.
 • Avustralya’da bulunduğunuz süre zarfında durumunuzla ilgili herhangi bir değişiklik olursa (telefon numarası, e-posta adresi, ev adresi vb. değişikliği, evlenmeniz veya çocuğunuz olması gibi değişiklikler, eğitim programınızın değişmesi gibi), Department of Home Affairs’i bilgilendirmeniz gerekmektedir.
 • Vizeniz onaylandığı takdirde, başvuruda belirtilen e-posta adresine, vize onay numaranız, vize bitiş tarihiniz ve vize şartlarının yazılı olduğu bir vize onay mektubu gönderilecektir. (Bu belgenin bir kopyasını Avustralya’da bulunduğunuz süre zarfında yanınızda bulundurmanızı öneririz.)
 • Eğer vizeniz olumsuz sonuçlanırsa, yine başvuruda belirtilen e-posta adresine vize reddinizin sebebi ve kararın yeniden gözden geçirilmesi hakkınız olup olmadığı yazılı olarak iletilecektir. (İtiraz hakkınız yoktur ve ne yazık ki ücret iadesi yapılmaz. Ancak aksi bir durum belirtilmediyse yeniden başvuru yapma hakkınız her zaman vardır.)
 • Vizeniz onaylanır onaylanmaz, eğitiminizin başlamasına maksimum 4 ay kala Avustralya’ya giriş yapabilirsiniz. Sahip olduğunuz vize çok girişli bir vizedir. Böylelikle orada bulunduğunuz süre boyunca istediğiniz kadar başka ülkelere gidebilir ve tekrar Avustralya’ya giriş yapabilirsiniz. 

Not 1: Document Checklist Tool sayfası üzerinden vize başvuru belgelerini kontrol edebilirsiniz. Bu liste yılda iki kere güncellenir. Başvuru yapmadan önce elinizdeki listenin güncel olduğundan emin olunuz.

Not 2: Immi Account sayfası üzerinden hesap oluşturarak gerekli belgeleri yükleyebilir, sonrasında başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvurunuzu bireysel olarak tabii ki yapabilirsiniz. Ancak herhangi bir karışıklık yaşamamak ve vize reddi almamak adına başvurunuzun profesyonel ellerde yapılmasını isterseniz, Real Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı’na ulaşabilir; başvurunuzu profesyonel danışmanlarımızla yapabilirsiniz.

Öğrenci (Subclass 500) Vizesi ile Avustralya’da Çalışma Hakkı

Alacağınız öğrenci vizesi ile Avustralya’da yasal çalışma hakkınız da olacaktır. Bu hakla beraber iki haftada 40 saat, yani part-time olarak (Bu süre 2023 Haziran ayına kadar haftada 40 saat, yani full-time olarak güncellenmiştir.) çalışabilirsiniz. 

Avustralya’da saati 21.35 AUD’dan başlayan ücretlerle çalışabilirsiniz. Ayrıca eğitim süreniz boyunca partnerinizin de full-time çalışma izni olacaktır. Bu durum sizlere ekonomik açıdan büyük ölçüde rahatlama sağlayacaktır. Avustralya’nın uluslararası öğrenciler tarafından eğitim almak için tercih edilmesinin en önemli sebeplerinden biri budur. 

Not 1: ACT devlet okullarına kayıtlı öğrenciler, akademik yıl boyunca en fazla 10 saat çalışabilirler.

Not 2: Eğer Avustralya’da ziyaretçi vizesi ile 12 haftaya kadar kısa süreli eğitim için bulunuyorsanız yasal çalışma izniniz olmayacaktır.

Öğrenci (Subclass 500) Vizesi İngilizce Yeterlilik Beklentisi

Avustralya’ya İngilizce dil eğitimi almak amacıyla gidiyorsanız, herhangi bir dil yeterlilik belgesi sunmanız zorunlu değildir. Ancak, Avustralya’da lisans, yüksek lisans veya doktora eğitimi alacaksanız veya sertifika ve diploma programına katılacaksanız, İngilizce yeterliliğinizi kanıtlamanız zorunludur.

Sertifika ve diploma programları için IELTS skoru minimum 5.5, lisans programları için IELTS skoru minimum 6.0, yüksek lisans ve doktora eğitimleri için ise IELTS skoru minimum 6.5 ve üzeri olmalıdır. Eğer bu programlara direkt olarak başlamak için gerekli yeterliliği dağlayamıyorsanız, eğitim alacağınız kurumun İngilizce eğitim programını, alacağınız ana eğitim programı ile birleştirerek eğitiminize başlayabilirsiniz.

İngilizce yeterliliğinizin kanıtı olarak sunabileceğiniz belgeler şunlardır:

 • Başlayacağınız program tarafından onaylanmış bir sınavdan alınmış İngilizce skoru (Eğitim başlangıcınız öncesindeki 2 yıl içerisinde alınmış olması gereklidir.)
 • Ana dili İngilizce olan bir ülkede geçerli bir eğitim programı tamamladığınıza dair belge
 • Bir muafiyet kategorisinde olduğunuzu gösteren belge
Öğrenci (Subclass 500) Vizesi Başvuru Belgeleri
 • En az 6 ay geçerli pasaport fotokopisi ve varsa eski vizelerin fotokopileri
 • COE (Real Yurtdışı Eğitim, başvuru yapılan okuldan okul ödemesi sonrası temin edecektir.)
 • Kimlik fotokopisi
 • 1 adet son 6 ayda çekilmiş fotoğraf
 • Mezuniyet belgeleri (Lisans ve/veya yüksek lisans diploması. Öğrenciyseniz öğrenci belgesi yeterlidir.)
 • Transkriptler (E-devletten İngilizce alınabilir.)
 • Çalışanlar için iş yeri referans veya izin mektubu, 3 aylık maaş bordrosu, SGK 4A detaylı hizmet dökümü
 • Arşivli sabıka kaydı (E-devletten yabancı dil tercümeli olarak İngilizce alınabilir.)
 • Nüfus kayıt örneği (E-devletten anne ya da babanın hesabı üzerinden “tüm aile ve olayları gösterme” seçilerek alınacak.)
 • Evliyseniz evlilik cüzdanı fotokopisi
 • İngilizce ve detaylı profesyonel bir CV
 • Niyet mektubu (Belirteceğimiz şekilde, tercihen İngilizce ama Türkçe de yazılabilir.)
 • Banka hesap cüzdanı veya banka hesap dökümü (Bankadan İngilizce olarak son 3 ayı gösteren döküm istenecek.)
 • Gelir belgeleri (Maaş bordrosu, emeklilik belgesi, şirket evrakları, kira kontratı, araç ruhsat fotokopisi.)
 • Sponsorluk mektubu (Örnek gönderilecektir.)
 • Öğrenci olmayanlardan askerlik durum belgesi (E-devletten alınabilir.)
 • Sertifikalar ve katılım belgeleri (İngilizce kursu, mesleki ve kişisel gelişim kursları vb.)
 • Daha önce alınan IELTS veya TOEFL sınav sonucu
 • 660 AUD vize harcı

Not: Avustralya vize değerlendirme ofisi, Avustralya’ya eğitim için başvuru yapan öğrenciden Avustralya’daki eğitimini ve genel yaşam giderlerini karşılayabileceğini gösteren banka hesap cüzdanı veya bankadan kaşeli ve imzalı hesap hareketleri dökümü istemektedir.

Bunun yanında, sizin veya sponsorunuzun bu parayı elde ettiği gelir kaynağını da görmek istemektedir. Bu gelir kaynakları maaş bordrosu, emekli maaş belgesi, kira geliri, faiz geliri veya şirket evrakları (İmza sirküleri, faaliyet belgesi, vergi levhası, Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi) olabilir. Sponsor başvuru yapan öğrencinin kendisi olabileceği gibi, aile fertlerinden biri de olabilir. Her sponsor gelir belgelerini sunmak ve hesap hareketleri dökümünü eklemek zorundadır. Ayrıca sponsor olan kişiden öğrenciye sponsor olduğuna dair bir dilekçe (Sponsorluk mektubu) eklemesi de beklenmektedir.

 

Avustralya öğrenci vizesi ile ilgili bilgi almak için bizi arayabilirsiniz. Ayrıca Avustralya dil okulları sayfamızı da ziyaret etmenizi tavsiye ederiz!

Detaylı bilgi almak ve başvuru yapmak için 0216 348 4838 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz veya bilgi istek formunu doldurabilirsiniz

BİLGİ İSTEK FORMU

Ücretsiz Bilgi İstek Formumuzu Doldurun Danışmanlarımız Sizinle Hemen İletişime Geçsin

Bilgileriniz
Eğitim Tercihleriniz