Amerika’da Yüksek Lisans (Master)

Danışmanlarımızdan İngiltere Üniversiteleri Hakkında Ücretsiz Bilgi Alın

Amerika, uzun yıllardır yüksek lisans eğitimi almak için en çok tercih edilen ülke konumunu korumaktadır. Gelin, Amerika’da yüksek lisans yapma hayalinizi birlikte gerçekleştirelim!

Amerika’da Yüksek Lisans (Master) öğrencileri için  akademik mükemmellikle farklı coğrafyaları ve kültürleri birleştiren hedef ülke konumundadır. Amerika, farklı milletleri, ırkları, etnik grupları ve görüşleri aynı potada eritip sizlere çok kültürlü bir yaşam deneyimi sunar. Amerika’da yüksek lisans yapmanın en güzel yanlarından biri bu çok kültürlü yaşam içerisinde vizyonunuzu geliştirmesi; hayata karşı yeni bakış açıları kazandırmasıdır. 

Amerika’nın tüm eyaletlerinde, geniş program çeşitliliği ile birçok prestijli üniversite bulunmaktadır. Bu bakımdan Amerika, eğitiminizi bir ileri seviyeye taşımanız için harika bir yerdir. Buradaki üniversitelerde ihtiyaçlarınızı ve beklentilerinizi muhakkak karşılayacak bir program bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

Dilerseniz eğitiminizi Amerika üniversitelerinin muhteşem kampüslerinde yüz yüze alabilir ya da uzaktan eğitim veren bir programa dahil olabilirsiniz.

Amerika‘da yüksek lisans programları genellikle 2 yıl sürmektedir. MBA ve marketing gibi 1 yıl süren hızlandırılmış fast-track master programları da mevcuttur.

Amerika’da Yüksek Lisans ile İlgili Diğer Bilgiler

  • Amerika’da yüksek lisans öğrenimi ücretlidir ve pek çok ülkede olduğu gibi yabancı öğrenciler için bu ücret daha da  fazladır. Eğer ortalamanız (GPA) 4 üzerinden 3’ün üzerindeyse burs alma şansınız vardır. Burs şansı bölümden bölüme göre değişmektedir. Örneğin MBA için burs kazanmak çok zorken, mühendislik bölümlerinde burs şansı daha fazladır. Ancak burs kazanamasanız bile, okulda bir dönem geçirdikten sonra, ikinci dönem burs ve asistanlık  başvurusunda bulunabilir, okul ücretinizi bu şekilde karşılayabilirsiniz.
  • Amerika’da master başvuru süreci oldukça uzun zaman alabilmektedir. Amerika’da üniversiteler ağustos ayında eğitime başlamakta ve mayıs ayında eğitim dönemini kapatmaktadır. Her üniversitenin son başvuru tarihleri de farklıdır. Bazılarında mayıs ayına kadar devam ederken, bazıları ocak-şubat aylarında sona ermektedir. Burs başvurularının ise normal başvurulardan 1-2 ay önce yapılmasında fayda vardır.
  • Başvuru sürecinde öğrencilerin ilk yapması gerekenlerden biri TOEFL / IELTS sınavından iyi bir skor almaktır. Amerika’daki çoğu üniversite İngilizce sınav sonucuna ek olarak GRE-GMAT istemektedir. GMAT daha çok işletme, iktisat gibi bölümler için istenirken, GRE ise mühendislikler  ve sosyal bilimlerde master yapmak için istenmektedir.
  • Amerika’da üniversiteler değerlendirme yaparken hem sınav sonuçlarına hem de not ortalamasına bakmaktadır.  Yani ortalamanız istenenden düşükse bu açığı GMAT ile kapatmanız mümkündür ya da GRE puanınızı, ortalamanızla telafi edebilirsiniz. Puanlarınız çok iyi olmasa bile, eğer diğer belgelerinizle ve niyet mektubunuzda ne kadar istekli olduğunuzu kanıtlarsanız, kabul şansı da artacaktır.
  • Amerika’daki üniversiteler başvuru için genellikle 2,5-3 arası GPA yani not ortalaması isterler. Bu belgelere ek olarak profesörlerinizden ya da iş çevrenizden 3 adet referans mektubu da başvuruya eklenmelidir. Akademik olarak ün yapmış bir profesörün referans mektubu oldukça etkili olacaktır.
  • Statement of Purpose (SoP) ise niyet mektubunuzdur, yani neden o alanda ve o üniversitede öğrenim görmek istediğinizi açıklayan bir belge. Bu, en önemli belgelerden biridir.
  • Başvuru sürecinde ihtiyacınız olan bir başka belge ise banka mektubu, yani bankada bir yıllık okul ücreti, kitap, barınma ve diğer yaşam giderlerinizi karşılayabilecek kadar paranız olduğunu gösteren finansal belgedir. Bu evrak vize sürecinde de gerekecektir.
  • Transkript, diploma veya geçici mezuniyet belgesine ek olarak başvurunuzu onaylamaya yardımcı olacağını düşündüğünüz herhangi bir başka belge daha varsa mutlaka eklenmelidir.
  • Tüm belgeler tamamlandıktan sonra okulun başvuru formu da doldurulmalıdır.

Detaylı bilgi almak ve başvuru yapmak için 0216 348 4838 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz veya bilgi istek formunu doldurabilirsiniz

BİLGİ İSTEK FORMU

Ücretsiz Bilgi İstek Formumuzu Doldurun Danışmanlarımız Sizinle Hemen İletişime Geçsin

Bilgileriniz
Eğitim Tercihleriniz