Amerika’da Üniversite

Danışmanlarımızdan Kanada’da Üniversiteleri Hakkında Ücretsiz Bilgi Alın

Amerika Birleşik Devletleri üniversiteleri, farklı kültürlerin buluşma noktasıdır; her birey kendisine rahatlıkla bir yer bulabilir. Bugün hayatınızın geri kalanı için bir karar verme zamanı. Bir Amerikan sözünün dediği gibi, “Ya yeni bir şey yap, ya da daha iyisini.” Siz de Amerika’nın seçkin üniversitelerinden birinde eğitim alarak kendiniz için büyük bir yatırım yapabilirsiniz.

 • Eğitim kurumlarının en alt basamağında “Junior College” ya da “Community College” olarak bilinen iki yıllık meslek okulları yer alır. Bu okulların diploması, “Associate’s Degree” olarak verilir.
 • İkinci basamakta ise dört yıllık kolejler ve okullar yer alır. Bu okulların mezunlarına “Bachelor’s Degree” adı verilir.
 • Dört yıllık üniversite eğitiminden sonra iki ya da üç yıllık ek eğitimle “Professional Degree” alınır.
 • Dört yıllık üniversite sonrası eğitim programı ile birlikte kendi dalında araştırma yapanların alacağı diploma, “Master’s Degree”dir.
 • Yüksek lisans sonrası üç yıl kadar süren dönemde araştırma yapanlara ise “Doctorate Degree” verilir.

 

ABD’de eğitim programlarını hazırlayan bir devlet kurumu bulunmamaktadır. ABD’deki eğitim kurumlarının standartları, eyaletten eyalete göre değişir. Eyaletler kendi içlerinde ilkokuldan üniversitelere kadar değişik standartlar uygular; kendi eğitim sistemlerini kendileri düzenlerler. Bundan dolayı ABD’de eğitim standartları ve akademik programlar değişiklikler gösterir. Bunun dışında ABD’de akreditasyon kurumları bulunmakta olup; eğitim kurumları bu akreditasyon kurumlarına başvurup akreditasyon kurumunun gereklerini yerine getirerek üye olabilirler. Ancak üniversiteler akredite olmakta serbesttir ve çoğunluğu akredite değildir.

Ekonomik bir üniversite elbetteki birçok öğrenci için tercih sebebidir. Ancak en ekonomik Amerika üniversitelerini araştırırken, üniversitenin eğitim kalitesini de göz ardı etmemek gerekir. Real Yurtdışı Eğitim, bütçenize uygun en ekonomik Amerika üniversitelerini sizler için araştırıp kabul işleminizi gerçekleştirmektedir.

Amerikada üniversite okumak yazımızı da incelemenizi tavsiye ederiz.

Amerikada Universite

Dört Yıllık Eğitim (Lisans)

ABD üniversitelerindeki eğitim sistemi, dokuz alana ayrılmış olup her bir alanın dalları vardır. Okutulan derslerin bir kısmı, öğrencileri seçtikleri mesleğe hazırlayan konuları içerir. İlk iki yıl genelde tarih, İngilizce, fen bilgisi, matematik gibi genel eğitim dersleri ve dal derslerinin temelleri verilmektedir. ABD eğitim sisteminde diploma alabilmek için bitirme sınavı yoktur. Alınan derslerden toplanan krediler, diploma almaya hak kazandırmaktadır. Genel olarak iki yıllık okuldan mezun olmak için 60 kredi, dört yıllık lisans diploması için ise 120 kredi alınmalıdır.

Ön Başvurunuzu Hemen Yapın

Kampanyalı Fiyatlarımızdan Faydalanın. Danışmanlarımız sizi arasın.

İki Yıllık Eğitim (Community College, Ön Lisans)

Bu tip eğitim kurumlarının sayısı, ABD’de 3.600 (özellerle birlikte 10.000) civarındadır. Bunların amacı, lise mezunlarını en kısa yoldan meslek sahibi yapmaktır. Lise ile dört yıllık üniversiteler arasında bir köprü görevi gören iki yıllık akademik programları tamamlayıp diploma alan öğrencilerin, notlarını dört yıllık kolejlere geçirme olanağı vardır.

Öğrencilerin lise sonrası dört yıllık üniversite yerine “junior college”ı seçmelerinin değişik nedenleri vardır. Bunların bazıları, uzak bir üniversiteye gitmek yerine, community college’i seçerek eğitim giderlerinden tasarruf ederken, bir kısım öğrenci de dört yıllık kolej ücretinden daha az ücret ödemek için bu okulları tercih etmektedir. Bunun yanında lise notu düşük olup İngilizcesi yeterli olmayan (TOEFL Notu) öğrenciler de bu okulları seçmektedir. İki yıldan sonra dört yıllık kolejlere gidilebilir.

Dört yıllık okulların ilk iki yılında genel eğitim dersleri verildiğinden, iki yıllık okulu bitirenler kolaylıkla 4 yıllık okullara geçiş yaparak eğitimlerini sürdürebilirler. Genellikle kolejler kendi eyaletlerinin vatandaşlarına indirimli bir ücret uygularken, diğer eyaletlerden gelenlere 2-3 kat daha yüksek bir ücret uygulayabilirler. Öğrenciler, okul kampüsündeki yurtlarda kalabilir. Bunun dışında yakın bölgelerde de kiralık evler çoktur. İki yıllık okulların aklınıza gelebilecek tüm meslek dallarında bölümleri vardır. Dört yıllık kolejlerin de hemen hemen hepsinin iki yıllık öğretimleri bulunmaktadır.

I-20 öğrenci vizesi ile ABD’ye giden öğrencilerin tam zamanlı öğrenci olabilmeleri için, haftada en az 12 saat ders almaları gerekir. Göçmenlik makamlarından izin almak koşuluyla okul içinde (kampüs) çalışma olanağı da mevcuttur.

Amerikada Universite

Amerika Üniversitelerinde Lisans Programı Temel Başvuru Belgeleri

 • Lise Transkripti
 • Diploma (Halen eğitim alıyorsanız eğitiminiz bittiğinde sunabilirsiniz.)
 • ACT veya SAT 1 (Bazı okullar SAT 2 subject  test skoru da isteyebilmektedir.)
 • 2 Akademik Referans
 • Personal Statement (Motivasyon Mektubu)
 • Sanat ve Dizayn Bölümleri için Portfolyo
 • IELTS/TOEFL Sınav Skoru
Amerikada Universite

Üniversitelerin MBA ve Diğer Yüksek Lisans (Master) Programlarına Başvuru için Gerekli Koşullar

1-Dört yıllık üniversite diploması: “Bachelor’s Degree” (Lisans Diploması) Ayrıca üniversitede alınan not ortalamasının (GPA yani Grade Point Average) üç ya da üçün üstünde olması gerekir. (Değişiklik gösterebilir.)

2-Diploma veya mezuniyet belgesi: Halen eğitiminiz devam ediyorsa, eğitiminiz bittikten sonra sunulabilir.

3-GMAT (General Management Admission Test) sınav sonucu: Genellikle MBA ve yönetimle ilgili bölümler için istenmektedir. Sınavın amacı, sayısal, sözel ve analitik problem çözme yeteneğinizi, İngilizce’yi kullanabilme ve okuduğunuzu anlama seviyenizi ölçmektir.

 • GMAT sınavı sayısal (quantitative), sözel (verbal) ve komposizyon (analytical writing) olmak üzere 3 bölümden oluşmaktadır. Sınav sırasında sorular zorluk derecesine göre ayrılarak GMAT soru bankasından otomatik olarak seçilecek ve ekranda birer birer görünecektir. Her soru için bir cevap hakkınız vardır ve geri dönüp cevabınızı düzeltmeniz mümkün değildir.
 • İlk soru her zaman orta derecede zor olacak, takip eden soruların seviyesi bir önceki cevabınıza göre belirlenecektir. Seviyenizi belirlemek için bilgisayar birkaç tane çok zor ve çok kolay soru soracaktır. Herhangi bir soruyu yanlış cevaplamanız halinde bir sonraki soru size daha kolay gelecek bir seviyede olacaktır.
 • GMAT, yurt dışında işletme, pazarlama, finans gibi alanlarda eğitim veren çoğu okulun  yüksek lisans, MBA veya doktora yapacak öğrencilerden istedikleri, bilgisayar üzerinde uygulanan bir testtir.

4- GRE (Graduate Record Examination): GRE, Amerika Birleşik Devletleri’nde mühendislik ve sosyal bilimler başta olmak üzere yüksek lisans ve doktora eğitimi alabilmek için girilmesi gereken bir sınavdır.

GRE Sınavı Educational Testing Service (ETS) tarafından uygulanmaktadır. Sınav iki farklı başlık altında uygulanmaktadır.

 • GRE  General Test
 • GRE  Subject Test

GRE General Test, genel kapsamlı bır sınav olup GRE sınavı kabul koşulu olarak belirlenmiş olan tüm yüksek lisans ve doktora programlarına başvuran öğrenciler tarafından alınması gerekmektedir.

GRE Subject Test, aşağıda ayrıntıları verilen 8 bilim dalında Lisansüstü öğrenim görmek isteyenlerin, seçtikleri alandaki yeterliliğini ölçmek için yapılmakta, bazı öğretim kurumları General Test ile birlikte Subject testin de alınmasını istemektedir.

5-TOEFL puanı: İstenen skor üniversiteden üniversiteye değişmekte olup, yüksek lisans için TOEFL IBT 90 ve üzerinde almanız beklenir.

6- CV

7- Personal Statement (Motivasyon mektubu)

8- 3 Akademik Referans

9- Çalışıyorsanız veya MBA yapacaksanız en az 2-5  yıl çalıştığınızı kanıtlamanız gerekebilir.

Not: Kolej ve üniversiteler, öğrencinin bir yıllık okul ücreti, kitap ve geçinme giderlerini karşılayabilmesini ön koşul olarak ister. Öğrencinin vize alması amacıyla gereken I-20 formunun gönderilmesi için, giderlerin karşılanabileceğinin garanti edilmesi istenir.

Yılda 120.000 civarında öğrenci, ABD’de MBA ve diğer dallarda master diploması almaktadır. Siz de ABD’de MBA veya master eğitimi almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

BİLGİ İSTEK FORMU

Ücretsiz Bilgi İstek Formumuzu Doldurun Danışmanlarımız Sizinle Hemen İletişime Geçsin

Bilgileriniz
Eğitim Tercihleriniz