Amerika’da Lise

Danışmanlarımızdan Amerika Liseleri Hakkında Ücretsiz Bilgi Alın

Günümüzde birçok aile, çocuklarının başka bir ülkede yaşama erken uyum sağlamaları, İngilizcelerini daha erken yaşta geliştirmeleri ve değişik eğitim sistemlerine uyum sağlamaları için yurtdışında bir liseye göndermek isterler. Yurtdışında lise veya üniversite eğitimi denince de akla, ana dilinin de İngilizce olması açısından, Amerika Birleşik Devletleri gelir. 

Türkiye’deki özel okul fiyatlarının da artık oldukça yüksek olması sebebiyle, çocuğunuzun benzer maliyetler ile yurtdışında eğitim alması çok daha avantajlı bir seçenektir. Amerika’da tüm eğitim giderlerinin dahil olduğu lise eğitimi 15-20 bin dolar gibi ücretlerden başlamaktadır.

Amerika’da Lise Eğitimine 2 Şekilde Katılmak Mümkündür:

  • Amerika’da Lise : Öğrenciler lise eğitiminin tamamını, geri kalan kısmını, belli bir dönemini ya da sınıfını Amerika’da seçmiş olduğunuz bir lisede okul ücretini ödeyerek alabilir.
  • Amerika’da Lise Değişim Programı: Bu program daha düşük bütçeli öğrenciler için uygundur. Daha düşük ücretlerle lise eğitim yılınızın 1 dönemini, 1 yıl veya daha fazla yılını Amerika’da lise değişim öğrencisi olarak devam ettirebilirsiniz. MEB denkliği vardır ve bu sayede Türkiye’de de yıl kaybı yaşamadan kaldığınız yerden okulunuza devam etmeniz de güzel bir avantajdır.

Amerika’da Lise Eğitimi

Amerika’daki liseler dünyadaki diğer ülkelerinin müfredatları ile karşılaştırıldığında sosyal bilimler ve fen bilimleri alanlarında en iyi müfredatı sunan  okullardır. Amerika’da lise eğitimi eğitim, spor, sanat ve sosyal açıdan  öğrenciyi dengeleyerek öğrenciyi hayata hazırlamayı ilke edinmiştir.

Amerika’da lise eğitimi, Amerika’daki 2 senelik kolej ve üniversite eğitimi öncesindeki 4 yıllık orta öğretim eğitimi için kullanılır. Amerika vatandaşı olmayan öğrenciler için lise eğitimleri süre açısından bir sömestr veya bir eğitim yılı arasında değişir. Lise programlarına katılan öğrenciler genellikle masraflarını kendileri karşılarlar ve burs olanağı çok azdır. Ancak bazı kuruluşlar çok az seviyede burslu lise değişim programları sunmaktadırlar.

Amerika’da lise eğitimi şu an Türkiye’de olduğu gibi 4 yıl sürmekte ve 12 yılda tamamlanmaktadır. Her eyalette çok sayıda özel ve yatılı okullar ile devlet liseleri gibi yüksek eğitim standartlarına sahip kurumlar bulunmaktadır. Bu liselerden mezun olan öğrenciler dünyanın hemen her ülkesinde üniversite okuyabilme şansına sahip olurlar.

Amerika’da lise eğitimi alırken Türkiye’de olduğu gibi üniversitede istenilen bölüm veya bölümlere göre (mühendislik, iktisadi idari bilimler, sosyal, fen, edebiyat gibi) alan tercihi yapılabilmektedir. Amerika’da lise eğitimi, öğrencilerin hem akademik hem de mesleki alanda eğitimlerine devam edebilecekleri şekilde  tasarlanmıştır. Eğitimlerine lise sonrasında yine Amerika’da devam etmeyi düşünen öğrenciler, lise derslerini üniversitede okumak istedikleri bölümlere ve bu bölümlerin üniversite yönetimlerince belirlenmiş kabul şartlarına uygun olarak seçebilirler.  Bunun için okullar bilinçli olarak öğrenciyi yeteneğine ve kariyer hedefine göre yönlendirir.

Örneğin, üniversite seviyesinde mühendislik okumak isteyen bir öğrencinin lisedeyken fizik, kimya ve matematik derslerini almış olması gerekir. Liselerde bulunan üniversite koordinatörleri öğrencilere ders seçimi ve kariyer danışmanlığı gibi alanlarda rehberlik servisi verebilir.

Amerika’da Lise Okumanın Avantajları:

  • İngilizce seviyenizi geliştirerek üst seviyelere taşıyabilirsiniz.
  • Üniversite eğitiminize ister Amerika’da ister farklı bir ülkede devam edebilirsiniz. Tüm dünyada geçerli bir diploma elde edersiniz.
  • Uluslararası bir ortamda lise eğitimi alarak dünyanın birçok yerinden arkadaşlar edinirsiniz.
  • Eğitim ücretleri Türkiye’deki özel okullara oldukça yakındır.
 

Önemli Not: Amerika’da lise eğitimine 8. sınıftan itibaren istediğiniz yıl veya dönemde başlayabilirsiniz. Amerika’da 1 sömestr veya 1 akademik sene lise eğitimi alıp tekrar isterseniz Türkiye’ye dönebilir ve yıl  kaybetmeden Türkiye’deki eğitiminize devam edebilir veya Amerika’da 12. sınıfı tamamlayıp, mezun olup lise diplomanızı alabilirsiniz.

Önemli Not: Amerika’daki liselerin tamamı MEB (Milli Eğitim Bakanlığı) tarafından tanınmaktadır. Böylece almış olduğunuz diploma ile Türkiye’de denklik alabilirsiniz.

Amerika dil okulları sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın.

Amerika’da lise eğitimi ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve başvuru yapmak için 0216 348 4838 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz veya bilgi istek formunu doldurabilirsiniz

BİLGİ İSTEK FORMU

Ücretsiz Bilgi İstek Formumuzu Doldurun Danışmanlarımız Sizinle Hemen İletişime Geçsin

Bilgileriniz
Eğitim Tercihleriniz