Almanya’da Üniversite

Danışmanlarımızdan Almanya Üniversiteleri Hakkında Ücretsiz Bilgi Alın

Almanya üniversiteleri, köklü bir geçmiş ve kaliteye sahiptir; öğrencilerine yüksek standartlarda eğitim sunar. Üniversiteler son derece donanımlıdır ve devlet üniversiteler için özellikle teknoloji yatırımlarına ciddi bütçeler ayırmaktadır. 

Almanya’da yaklaşık 370 yüksek öğretim kurumu bulunmaktadır. Hemen hemen her şehirde yüksek öğretim kurumları vardır. Üniversitelerin çoğu 1960’lar, 70’lerde kurulmuştur ve yüksek öğretime kayıtlı öğrenci sayısı son 20 yılda 5’e katlanmıştır. Bugün Almanya’da yaklaşık 2 milyon öğrenci yüksek öğrenim görmektedir. Almanya, ABD ve İngiltere’den sonra yabancı öğrenciler için en önemli ülkelerden biridir. Üstelik Almanya’da üniversiteler yabancı öğrenciler için de ücretsizdir.

Almanya’da bulunan yaklaşık 370 üniversiteden 140’ı doktoraya başlama hakkı veren mezuniyet olanağı sunarken, 200’ü de meslek üniversitesi statüsündedir.

Almanya’da İngilizce eğitim programları da sunulmaktadır ancak tüm bölümlerde mevcut değildir. Bazı üniversiteler, program dili İngilizce olsa bile B1-B2 düzeyinde Almanca bilgisi istemektedir.

Devamını Oku

Başlıca Almanya Üniversiteleri

Almanya’da Üniversite Eğitim Masrafları

Almanya’da üniversite eğitimi, pek çok ülkeye kıyasla oldukça uygundur. Her üniversitenin harç ücreti değişkenlik göstermekle beraber, bazı okullar ücretsiz, bazı okullar ise dönemlik 300-500€ arasında değişen harç ücretleri talep edebilmektedir.

Yaşam masrafı olarak,  eyaletlere göre değişkenlik gösteren ve ortalama aylık 600€’luk masrafla öğrenci; kira, yeme-içme gibi zorunlu ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilmektedir.

Öğrenciler dönemlik sadece 220€ ücretle, öğrencilere sağlanan toplu taşıma araçlarını sınırsız kullanabilme hakkını alabilmektedir. Ayrıca üniversite öğrencileri, Alman Üniversiteleri içerisinde bulunan tüm kütüphanelerden eğitim hayatları boyunca ücretsiz olarak faydalanabilmektedirler.

Almanya’da üniversite öğrencisi olan uluslararası öğrenciler, haftada maksimum 20 saat çalışarak ayda ortalama 500€ kazanabilmekte, masraflarının tamamına yakınını karşılayabilmektedirler.

Ön Başvurunuzu Hemen Yapın

Kampanyalı Fiyatlarımızdan Faydalanın. Danışmanlarımız sizi arasın.

Almanya’da Lisans / Yüksek Lisans Başvuru Şartları

Almanya’da üniversite eğitimi 4 sömestr sürecek olan “Temel Eğitim” ile başlamaktadır. Sonrasında yapılan bir ara sınavın ardından “Ana Eğitim”e geçilmektedir. Ana Eğitim’de seçtiğiniz bölümle alakalı uzmanlaşmanıza yönelik eğitim verilmektedir. 

Almanya’da üniversite eğitimi görebilmek için, lise mezunu olmanın yanında 4 yıllık bir lisans programına yerleşmiş olmanız gerekmektedir. Türkiye’de bir üniversitede en az 2 yıl öğrenim görmüş ara sınıf öğrencileri ile en az 2 yıllık ön lisans mezunu olanlar da Almanya’da eğitimlerine devam edebilirler.

Almanya’nın kendi eğitim sisteminde master programları yoktur. Almanya’da üniversitelerin geneli master düzeyinde eğitim verir ve bu üniversitelerden mezun olan öğrenciler master yapmış sayılarak direkt doktora programına kabul edilirler.

Almanya’daki üniversitelerin ve öğrenim görmek istediğiniz bölümün kendi özel şartları haricinde, üniversiteye lisans ya da yüksek lisans başvurusu yapabilmeniz için yerine getirilmesi gereken öncelikli şartlar aşağıdaki gibidir:

  • Türkiye`de ÖSYM tarafından bir yüksek öğrenim programına yerleştirilmek veya yüksek lisans için dört yıllık bir bölümden mezun olmak / olabilir durumda olmak.
  • Türkiye’de kazandığınız veya okuduğunuz alanda kayıt olmak istenilen düzeyde Almanca bilgisine sahip olmak ve bu dil bilgisini de sertifikayla belgeleyebilmek.

Okul Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

  • Başvuru Formu
  • Dil Yeterlilik Belgesi
  • Lise Diploması
  • Lise Not Dökümü / Transkript
  • ÖSYM Yerleşme Belgesi (Alman lise ve müfredatını baz alarak eğitim yapan liselerden, yani ABITUR verenlerden istenmez.)
  • Motivasyon Mektubu

BİLGİ İSTEK FORMU

Ücretsiz Bilgi İstek Formumuzu Doldurun Danışmanlarımız Sizinle Hemen İletişime Geçsin

Bilgileriniz
Eğitim Tercihleriniz